Mutlu Anne Olmanın Sırları

02.10.2014
178
Mutlu Anne Olmanın Sırları

Çocuklar mutlu anneye ihtiyaç duyarlar. Mutlu anne olabilmek tüm annelerin hayalidir. Çünkü mutlu anne mutlu çocukların yetişmesinde en önemli faktörlerin başında geliyor. Mutlu olmanın sırrı ise çocuğu aynalamak ve sınırların net olması…

Uzm. Dr. E. Onur Özalmete

Psikiyatrist

Mutlu anne olmanın sırrı var mı? Annelerin “Mükemmel anne ile mutlu anne” farkını ayırt etmesi gerekmektedir. Annenin, bebeğine yansıtacağı bazı faktörler bebeğin mutluluğunu gölgeleyebilir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz: “Depresyonda olmak, kaygılı olmak, bütün yaşamını bebeğine adamak, yetersizlik hissi yaşamak, bebeğine karşı suçluluk duygusu yaşamak, çözümü dışarıda aramak.”
Annenin “Mükemmel anne” olmaya çalışırken en iyisi için sürekli araştırma yapar. Anne en iyi olanı yapmaya çalışırken yetersiz ve kaygılı biri haline gelir. Evde ikinci bir öğretmen olmak ister. Baba dâhil herkesi ve her şeyi çocuğun iyiliği için yönetmeye çalışır.

Güven verin

Bunun için iki temel vardır. Bu temel kurallardan biri çocuğu aynalamak. Yeterince iyi anne olmak çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını doğru anlayıp, güven verici, sakinleştirici bir tavırla ihtiyaçlarına en uygun yanıtı vermektir. Bir başka deyişle, bebekten gelen kaygılı uyaranın anne tarafından alınıp işlenmesi; bebeğe sakinleştirici bir uyaran olarak geri yansıtılmasıdır.
Yeterince iyi anne olmak için yapılması gerekenlerden biri de sınırları net çizmek yani gerektiğinde hayır diyebilmek. Sınırların çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlar.

Sınır çizerken temel amaç, çocukta kuralları olan güvenli bir hayat hissi oluşturmaktır. Hayatın temel kurallarını ve sınırları görmek ve öğrenmek çocuğun temel ihtiyaçlarındandır. Çocuklar 2 yaşından itibaren sınırlarını öğrenmek için ebeveynlerini denerler ve zorlarlar. Bu davranışlar yaklaşık 6 yaşına kadar devam eder.
Mutlu anne olmak için bazı öneriler

Annenin çocuğuna güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamasının yeterlidir. Eğitimi okullara bırakın. Eğitmeye çalışmak yerine kaliteli zaman geçirin. Oyun oynayın. Oyunda önemli olan oyunun eğitici olması değil tatmin edici ilişki kurmayı sağlamasıdır. Siz de tatmin olmalısınız. Keyif almadığınız oyunu oynamayın. Kendi yaşanmamışlıklarınızı, ideallerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirmeye çalışmayın (Örn: “Ben okuyamadım o okusun”). Kendinize yatırım yapın, çocuklar oradan öğrenir (Örn: “Hiç kitap okumuyor” Peki, siz okuyor musunuz?).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.