Trafik Canavarına Dönüşmeden Önce

26.02.2022
752
Trafik Canavarına Dönüşmeden Önce

Kişilik özelliğinde sürekli öfke duyma olanların trafikte riskli araç kullanma eğiliminde olduğunu belirten uzmanlar, bunun yaşam stresi ile başa çıkamamaya dair  yansıma olabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, trafik canavarına dönüşmemek için mümkünse sürüşe ara verilmesini ya da müzik dinlenmesini tavsiye ediyor. 

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin

Trafikte insanları tahammülsüzlüğe sürükleyen etkenler arasında kişilik özellikleri de yer alıyor. Uzmanlar sürekli öfke duyan kişilerin riskli araç kullandıklarını, trafik canavarına dönüşebilecekleri konusunda uyarıyor. Bu kişiler için mümkünse sürüşe ara verme, müzik dinlemesi öneriliyor.

Yaşam stresi önemli bir etken

Öfkenin ifade edilmesi tablosuna sıklıkla trafikte rastlanır. Öfke duymanın kişilik özelliği olan bireyler, araç kullanırken daha öfkeli olmaya eğilim gösterebilir. Bu durum yaşamın yarattığı stres ile başa çıkamamaya dair bir yansıma da olabilir. Kişiler ana ihtiyaçlarını anladıklarında kendilerini daha iyi kontrol edebilir.

Dolmuşluk hissi tahammülsüzlük yaratıyor

Günlük hayatta yaşanan sorunlarla başa çıkılması gereken başka bir durum olduğunda dolmuşluk hissi ile tahammül edilemez hal alır. Bu nedenle stresle başa çıkmak için öncelikle durumların birbirinden ayrıştırılması gerekir.

Öfkeyi dindirmek için müzik dinlenebilir

Yapılan araştırmalar öfke düzeyi yüksek kişilerin diğer sürücülere kıyasla daha riskli araç kullanma eğilimleri olabildiğini ortaya koydu. Öfke durumunda risk alma ihtimali daha fazla olacağı için dikkat odağını değiştirecek eylemlerde bulunmak daha iyi sonuç verir. Trafikte öfke yaşandığında sürüşe ara verilebilir ya da bir müzik açılabilir. Eğer bu küçük ipuçları fayda sağlamıyorsa uzmandan destek almak en doğru hamle olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.