Rota Virüsüne Dikkat

Rota Virüsüne Dikkat

Rota virüsü özellikle 4 aylık ile 4 yaş arası çocuklarda sık görülür. Kusma, ağır ishal gibi belirtilerle kendini gösterir. Çocuklarda dans eden göz sendromuna neden olabilir. 

Op. Dr. Umur Kayabaşı

Göz Haslıkları Uzmanı

Çocuklarda görülen rota virüsü, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaşır. Bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve gözyaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açar.

Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile  birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir. Bu sendrom da, gözler istem dışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey olarak ve arka arkaya olan hızlı hareketler kaotik bir görüntü yaratabilir.

Görme Sinirlerinde Şişkinlik Ve Ödem Olabilir

Bu hızlı hareketlere opsoklonus adı verilir. Diğer bir adlandırma da manik bakışlardır (sakkadomania). Opsoklonus ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler ama çift görme şikâyeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır.

Dans eden gözler sendromu başka sebeplere bağlı olarak görüldüğünde tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığında kendiliğinden düzelme izlenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.