Diyabette Ayak Bakımı

Diyabette Ayak Bakımı

Diyabet (şeker hastalığı) ayak başta olmak üzere birçok organda bozukluklara yol açabilir. Bu nedenle ayak sağlığı ve bakımı diyabetlilerde çok önemlidir. Ayrıca kan damarlarının hasar görmesine sebep olduğu için azalan kan akımı nedeniyle ayak ülserleri ve yaraların geç iyileşmesine neden olur.

—-

Diyabet ayaktaki sinir uçlarının hasar görmesine yol açtığı için sıcak–soğuk algısı, ağrı hissi olmayabilir.

Diyabet hastalarının en sık yaptıkları hatalar

Vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayaklarda yaralanmalara sık rastlanır. Diyabetli hastada nöropati oluşmuşsa ayakkabı içindeki herhangi bir cisim hissedilemez buda küçük yaralanmalara, tahrişe neden olur. Ağrı hissi olmadığı için durum fark edilmez ve iltihaplanmaya zemin hazırlar.

Ayaklar çoğunlukla üşüdüğünden ısınmak için kullanılan soba, kalorifer, sıcak su torbası vb. şeylerle yanık tehlikesi, ortaya çıkabilir.

Tırnakların derin kesilmesi, nasırların kesici aletlerle alınmaya çalışılması, ince ve hassas derinin ponza taşı ile temizlenmeye çalışılması ciddi yaralanmalara yol açacağından ayakların mutlaka ayak bakım uzmanı tarafından kontrolü ve bakımı yapılmalıdır. Böylece kişinin yaşam kalitesi korunabilir.

Ayak Sağlığı Merkezi’nde uzmanlar hangi hizmetleri sunar?

Ayak tırnaklarınız diyabetliler için özel olarak tasarlanmış tırnak makası ile kesilir
Ayakta ve tabanda oluşan nasırlar, keratin tabakalar podiatri cihazı ve özel frezler yardımıyla temizlenir. Diyabetliler için kullanılan özel kremler ile hassas deri koruma altına alınır
Basış bozukluğu ya da kemik deformiteleri mevcut ise ihtiyaç görülen tabanlık ya da destek malzemesi önerisinde bulunur.
Uzmanlar ayakta su kabarcıkları, renk değişikliği ya da kaşıntı farketmesi halinde mutlaka doktora yönlendirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.