Sağlıklı Ara Öğün İçin Okulda Süt İçirin!

29.05.2014
50
Sağlıklı Ara Öğün İçin Okulda Süt İçirin!

cocuk_süt_450Süt tüketimi her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bir gereklidir. Çocuklar günde 2 bardak tüketmeleri gereken sütün 1 bardağını, zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri okulda ara öğün olarak tüketmeleri gerekir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için vazgeçilmez bir besin olan süt okulda da tüketilmelidir.

Prof. Dr. Neriman İnanç

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemlidir. Okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişme döneminde olması nedeniyle süt, çocukların artan besin gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılar. Süt kemiklerin yapı taşı kalsiyum için en önemli kaynak olduğu için özellikle 5 – 12 ve 13 – 17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif ilişki bulunuyor. Ayrıca düzenli içilen süt çocukların gün boyunca enerjilerini korumalarını sağlarken, soyut düşünce yeteneklerini, problem çözme becerilerini de artırarak okul başarısını yükseltir.

Düzenli olarak içilen süt ileri yaşlarda süt içme alışkanlığı kazandırır. Çin’de çocuk obezite oranının hızla artması sebebiyle yapılan bir araştırma, çocuklardaki beslenme alışkanlığının evde olduğu kadar okulda da kazandırılabileceğini göstermiş, öğretmenlerin okul çağındaki öğrencilerin süt tüketim alışkanlıklarını kazandırmada çok önemli bir rol üstlendiklerini ortaya koymuştur. Çocuğun gelişiminde sağlıklı bir beslenme biçimi yaratmak son derece önem kazanmaktadır. Böyle bir yaklaşımdan uzak yetişen çocuk ileri yaşlarda sağlıksız beslenme davranışları sergileyebilmektedir.

Tüketilecek olan sütün güvenli ve sağlıklı olan ambalajlı süt olması önemlidir. Açık süt tüketimi ile sağlığa zararlı birçok bakterinin vücuda alınabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.