Stres Diş Etlerini Yorar

Stres Diş Etlerini Yorar

Yoğun stresin vücuda zarar verdiği bölgelerden biri de diş etleridir… Diş gıcırdatma ve sıkma da psikolojik kökenli rahatsızlıklardır.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Çağın hastalığı stres, diş etlerinin şişmesine neden olabilir. Başlangıçta diş eti şişmesiyle başlayan bu durum daha sonrasında ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir.

Kronik stres insanın doğal dengesini bozan bir rahatsızlıktır. Vücut kısa süreli stresle baş edebilir. Stres sadece psikolojik olarak zarar vermekle kalmaz ayrıca vücutta fiziksel hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlar.

Sağlıklı dişler için stresten uzak durun!

Ağız bakımının yeterli yapılamaması diş aralarında kalan bakteri plağının daha da büyümesi anlamına gelir. Bakterilerin artması diş etlerinde şişliğe ve iltihaba neden olur. Diş eti şişmesi kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. En kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekir.

Stresin diğer etkileri diş gıcırdatma ve diş sıkma

Diş gıcırdatma ve sıkma psikolojik ve fiziksel birçok sebebi olmakla birlikte daha çok psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Toplumumuzda çok ciddiye alınmayan bu durum önlemi alınmaz ise ileri ki sahalarda tedavisi çok zor sonuçlar doğurabilir.

Bir refleks olarak meydana gelen diş gıcırdatması (Bruksizm)  genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Halk arasında diş gıcırdatma olarak adlandırılır. Çoğu kişi yaşadığı bu rahatsızlığın farkında değildir. Birçok birey bu rahatsızlığı yakınlarının onlara söylemesinden sonra fark eder.

Diş sıkma ve gıcırdatmanın en büyük nedeni stres

Günlük hayattaki zorlukları, duyguların, beklentilerin ve tepkilerin ifade edememesi gibi nedenler diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi olarak uyku esnasında bedenimizin verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar. Strese bağlı diş sıkma veya gıcırdatma problemi yaşayanlar için doktor kontrolün de kullanılan kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik destek önerilir. Bu hastalıklara stres dışında bireyin kişisel özellikleri de neden olur. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmakta bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar.

Diş gıcırdatmanın ve sıkmanın dişlere verdiği zararlar

– Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur.
– Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.
– Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.
– Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
– Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.
– Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.
– Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.
– Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

Tedavi yöntemleri

Diş sıkma ve gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıklar da “gece koruyucuları” olarak adlandırılan silikon içerikli diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plaklar bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlarda yenilenebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.