Süper Kadın Sendromu…

17.10.2012
40
Süper Kadın Sendromu…

Dr. Muzaffer UyarSüper kadın olmak yerine ideal kadın olmayı tercih edin, herşeyin en iyisini yapmak zorunda değilsiniz.

Dr. Muzaffer Uyar
Psikolog

Türk toplumunda ‘Süper kadın’ sendromunun yaşandığı ve birçok kadının en iyi eş, en iyi anne, en iyi iş kadını, en iyi gelin ve daha birçok rolü aynı anda en iyi biçimde yapmak zorunda hissettiği bildirildi.

Toplumun yüklediği ya da kendi üstlendiği rolleri en iyi biçimde yapmaya çalışırken bunalan ‘süper kadın’lar, her şeyin en iyisini yapmak zorunda değilsiniz. Bazı misyonları reddedin! Süper kadın ile ideal kadın arasındaki farkı bilmek gerekir. Süper kadın zorlayıcı bir kadın tipi ama ideal değil. İdeal kadın, kapasitesinin sınırlı olduğunu kabul eden, objektif, kendini üstün ya da agresif olmak zorunda hissetmeyen kadın. En iyi şekilde yapmak değil, yapabildiği kadarını yapmak, içlerinden geldiği gibi davranmak doğru. Hedef ve beklentiler küçültülmeli.

Kadınlar genellikle ‘bencil’ olmayı kendilerine yakıştıramıyorlar. Kadınlar çok zor ‘hayır’ diyor. İstemedikleri zaman uygun dille ‘hayır’ demeyi öğrenmeliler. Kadınların sağduyusuna güvenmesi gerekir. Sağduyu kadınların içindeki bir pusula. Kadınlar daha sık sağduyularına başvurmalı. Hiç eğitim almayan kadınlar bile sağduyularıyla çok iyi çocuk yetiştirebiliyor.

Atılgan olun: Toplantılarda söz alın ve soru sorun, sözünüzü kesen kişiye anında tepki gösterin, otorite kabul edilen kişilere görüşlerinizi ifade edin. Erkeklerin fikirlerine karşılık kendi fikirlerinizi savunun.

Güveni pekiştirin: Diğer kişilerin önerileri yerine, kendinizi dinleyerek kesin bir karar alın. Herkesin partnerle olduğu bir eğlenceye yalnız katılmaktan çekinmeyin. Alamadığınız bir hizmeti tekrar talep edin.

Kendi ihtiyaçlarınızı önemseyin: Yönlendirilmeye izin vermeksizin, suçluluk hissetmeden kendiniz için doğru olanı yapın, kendi ihtiyaçlarınızı en az diğer insanların ihtiyaçları kadar önemseyin. 

Kendinizi rahatlatın: Kendinizi rahatlatmak ve kuvvetlendirmek için her gün kendinize zaman ayırın. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda özür dilemeyin. Sıkılmadan, çekinmeden ödünç alınan eşyanızı geri isteyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.