Susuzluk Gideren Besin Listesi

Susuzluk Gideren Besin Listesi

Eyyam-ı bahur sıcaklarında artan susuzluk ihtiyacı su-mineralli su ile gidermelidir. Var olan suyu muhafaza etmek için de doğru gıda tercihi önemlidir.

Diyetisyen Buket Ertaş

Susuzluk; halsizlik, yorgunluk, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, kabızlık hatta anlam verilemeyen yemek yeme isteği kendini hissettirir. Susuzluğu gidermek özellikle bazı besinlerin tüketimine önem verilmelidir.

Her yıl temmuz sonu ile ağustos ayının başında yaşanan Eyyam-ı bahur sıcaklarında terleme-su kaybıyla birlikte sıvı ihtiyacı artar. Özellikle vücudun sıvı kaybını hızlandıracak kafeinli içeceklerin tüketiminin azaltılması gerekir. Vücudun tüm hücrelerinin sağlıklı çalışabilmesi için belli su yüzdesine sahip olmalıdır.

Diüretik olarak tanımlanan içecekler vücuttan idrar çıkışını artırır. Sıvı tüketildiği düşünülse de aslında kaybına neden olur. Bununla birlikte bir diğer önemli konu da fiziksel aktivite. Fiziksel aktivite sırasında solunumun hızlanmasıyla su kaybı artacaktır. Özellikle spor yapılan günlerde su ve mineralli su tüketimini çok iyi kontrol etmek gerekir.

Kabak kalorisi düşük-su içeriği yüksek

İçeriğinin neredeyse yüzde 95’inin su olmasının yanı sıra düşük kalorili olmasından dolayı kabak kilo kontrolü-susuzlukta önemli yer tutar.

Özellikle içeriğinde bulunan lutein, betakaroten gibi antioksidanlarında genel-göz sağlığına faydası oldukça fazladır. Şeker içermediği için susuzluğa katkı konusunda meyvelerden üstündür.

Salatalık, vücuttaki atıkları gidermeye de yardımcı

İçeriğinde yüzde 95 oranında su barındıran bir diğer vazgeçilmez sebze salatalık. Yaz aylarında özellikle cilt üzerinde nemlendirme-yenileme konusunda etkilidir.

Vücuttaki atıkları giderme, cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar bileşikler açısından zengindir. Düşük kalori içeriği, lezzeti, yüksek su içeriği sayesinde yaz salatalarında, akşam atıştırmalıklarının vazgeçilmezlerden biridir.

Karpuzu kahvaltıda tercih edin

Yaz aylarının en çok tercih edilen meyvesi olan karpuz aynı zamanda diyetlerin de vazgeçilmezidir. Su içeriği yüzde 92 olan karpuzun aynı zamana likopen ve diğer zengin antioksidan bileşiklerini de içerir. Diyabetli kişilerin tüketirken dikkat etmesi gerekir.

Karpuz soğuk şekilde tüketilebilmesi ayrıca sıcaklık hissinin de giderilmesine yardımcı olur. Ancak şeker içeriğine dikkat etmekte fayda var. Früktoz içermesi sebebiyle tüketimi sınırlı olması gerekir. Hipoglisemi riski olan hastalarda acıktığında kan şekerini yükseltmek ve serinlemek için su oranı yüksek olan karpuz gibi meyveleri tüketmek dezavantaj yaratabilir. En güvenli tüketimi kahvaltıyla beraber bir dilim şeklindedir.

Şeftali tokluk süresini de uzatır

Şeftalinin su oranı yüzde 89 civarındadır. Lif oranının da yüksek olması sayesinde tokluk süresini de uzatır. Ayrıca içerdiği klorojenik asit sayesinde diyabet gibi kronik hastalıklara karşı korunmada da yarar sağlar. Burada önemli olan porsiyon kontrolüdür. Günde bir porsiyon meyve hakkı orta boy şeftali ile değerlendirilebilir.

Domates ve marulun lif oranı da çok yüksek

Yüzde 96 oranında su içeriğine sahip marul ve yüzde 94’ü su olan domates de yaz sofralarının şahane eşlikçileri arasında yer alır. İkisi de susuzluk hissini azaltmada yardımcı olabilir. Her sebze-meyve ile yaz salataları yapmak mümkün. Marul içerdiği K ve A vitamini sayesinde özellikle kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminde etkilidir. Likopen zengini domates de lif oranı yüksek olduğundan midenin tokluk süresini uzatır.

Hindistan cevizi suyu tüketirken etiketleri okuyun

Hindistan cevizi suyu, yüzde 95’e varan su oranına sahiptir. Bu özelliğiyle hidrasyonda çok etkilidir. Ayrıca sodyum, potasyum içeriği sayesinde mineral desteği de sağlar. Bu nedenle özellikle sporcularda spor sonrası yenilenme döneminde rehidrasyon için tavsiye edilir. Ancak tüketirken mutlaka etiket okumalı, şeker ilaveli karışımlardan uzak durulmasında fayda vardır.

Kereviz ve kereviz sapı

Düşük kalorisi, yüzde 95 su içeriği sayesinde detoks formüllerinde yer alan kereviz ve sapı yaz sebzesi olmasa da susuzluğu gidermede yardımı olur. Yüksek K vitamini, folat, potasyum değeri nedeniyle oldukça besleyici, düşük kalorisi sayesinde kilo kontrolünde de destekleyicidir. Ancak kerevizi pişirirken süreyi kısa tutmak veya çiğ şekilde yemek faydayı maksimuma çıkar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.