Talih Kuşu İkramiye Yerine Depresyon Mu Dağıtıyor?

17.10.2012
16
Talih Kuşu  İkramiye Yerine Depresyon Mu Dağıtıyor?

mehmet yavuz,reem,ruh sağlığı,bağımlılık,bagimlilik,kumar,şans oyunları,sans oyunları,milli piyango,talih kuşuEkonomik krizin ardından vatandaşlar umutlarını piyango biletlerine bağladı. Büyük beklentilerle alınan biletlere ikramiye çıkmaması durumunda, yaşanan hayal kırıklığın kişide ciddi ruhsal bunalımlara yol açıyor.

Dr. Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı 

Yılbaşı özel çekilişinde 30 milyon lira olarak belirlenen büyük ikramiye birçok insana umut dağıtıyor. Piyangodan para çıkacak beklentisinin hayal kırıklığıyla sonuçlanması insanlarda ruhsal çöküntü yaratıyor.

Kişilerin aldıkları biletlere umutlarını bağlamamaları gerek. Şans oyunlarının bir eğlence olarak görülmesi gerekiyor. Kişilerin, şans oyunlarını hayallerine ulaşacakları bir yol olarak görmemeleri daha doğru olacaktır.

İkramiye umudu, kumar alışkanlığına dönüşüyor

Şans oyunlarına olan ilginin zaman içinde biriken umutla birlikte alışkanlığa dönüşüyor. Şans oyunlarındaki en büyük tehlike toplumun temel yapısında oluşabilecek kişisel bozukluklar.  Aksi takdirde ikramiye umudu kumar alışkanlığına dönüşebiliyor. Kişinin kendi çabalarıyla elde ettiği kazanç en doğru kazanç.

“İkramiyeyi kazanan kişiler de ruhsal bir dengesizlik yaşayabilir”

İkramiyeyi kazanan kişiler de benzer şekilde kişilik çatışmaları yaşayabiliyor.  Ruhsal çöküntü, kişinin alışık olmadığı bir hayat tarzından bir anda başka bir yaşam biçimine geçmesiyle ortaya çıkabilir. O yüzden kişinin kendini öncelikle yaşadığı sürece alıştırması aile ve iş hayatında yapacağı değişiklikleri sakin bir tavırla karşılaması gerekir.
Ruhsal dengesizliğin yaşanmasının hem kişiyi hem de ailesini olumsuz etkilememesi için ikramiye kazanan kişinin uzman desteği almasında fayda var.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.