Zengin Olma Umudu

Zengin Olma Umudu

İnsanlar bitmek tükenmez bilmeyen ihtiyaçları, istekleri ve hayallerini gerçekleştirmek için maddi imkanlar yetersiz kaldığında umutlarını şans oyunlarına bağlayabilir. Zengin olma düşüncesine odaklanıp tüm umudunu sanş oyununa bağlayan kişiler kazanamadığında ciddi hayal kırıklığı yaşayıp ruhsal bunalıma gerebilir.

Dr. Mehmet Yavuz

Nörolog  

Kısa yoldan zengin olma hayali, standartları yükseltme umutları ve daha iyi bir hayat sürme isteği insanları bilet ve şans oyunu oynamaya yönlendirir. Çünkü kişi çıkmama ihtimalini görmez ve çıkma hayaline odaklanır. Bir milyon da ya da dört milyon da bir çıkma ihtimali bile göz ardı edilir. Çıkmasa dahi çıkacak ihtimali insanları geçici olarak mutlu ediyor. Biletime para çıkacak, şans oyununda kazanacağım düşüncesi insan da realite körlüğü oluşturur ve bütün ümitler kolay yoldan para kazanmaya yatırılır.

Kişiler zengin olma hayalleri ile şu anda yaşadığı hayatından geçici olarak uzaklaşır. Tüm bu hayalleri gerçek olamadığında kişi ait olduğu hayata adapte olmakta güçlük çeker. Bu durum insan psikolojisini olumsuz etkilediği için geçici depresyon durumları insanlar üzerinde gözlemlenebilir.

İkramiye umudu, kumar alışkanlığına dönüşebiliyor

Şans oyunlarına olan ilginin zaman içinde biriken umutla birlikte alışkanlığa dönüşür. Buradaki en büyük tehlike toplumun temel yapısında oluşabilecek kişisel bozukluklardır. Aksi takdirde ikramiye umudu kumar alışkanlığı dönüşebilir.

 “İkramiyeyi kazanan kişiler de ruhsal bir dengesizlik yaşayabilir”

Ruhsal çöküntü, kişinin alışık olmadığı bir hayat tarzından bir anda başka bir yaşam biçimine geçmesiyle ortaya çıkabilir. O yüzden kişinin kendini öncelikle yaşadığı sürece alıştırması aile ve iş hayatında yapacağı değişiklikleri sakin bir tavırla karşılaması gerekir.

Ruhsal dengesizliğin yaşanması hem kişiyi hem de ailesini olumsuz etkilememesi için ikramiye kazanan kişinin uzman desteği alması önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.