Tatil İçin Ebeveynlere Öneriler

Tatil İçin Ebeveynlere Öneriler

Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna gelindi. Karneler alındı. Tatil başladı. Öğrenciler kadar aslında anne babalar da heyecanlıydı. Çünkü karneler aynı zamanda sanki onlarında karnesiydi. Ebeveynler için  tatil önerileri nedir, nelere dikkat etmeli?

Psikolojik Danışman Alaaddin Debgici

Aile Çocuk ve Ergen Danışmanı

Anne-babanın karne ve tatil konusunda çocuğa karşı davranışlarının yıkıcı olmak yerine yapıcı-yol gösterici olması gerekir. Karne akademik başarının yanısıra çocuğun hangi derslere daha ilgili olduğunu, hangi dersleri takviye etmesi gerektiğini gösterir. Ebeveynlere tatil için verilen öneriler yol gösterici olmalıdır.

Başarısızlıklar başarıların önüne geçmemeli

Çocuğun karnesine karşı yapılan tehditler ve onun kişiliğini yaralayıcı ifadeler hiç şüphesiz çocukta derslerin ötesinde derin izler bırakacaktır. Ebeveynler çocukla konuşurken öncelikle başarılarının üzerinde durmalı, başarısız olunan derslerin tatilde nasıl daha iyi hale getirilebileceği ile ilgili paylaşımda bulunmalıdır. Bu sadece öğüt şeklinde olmamalı çocuğunda duygu-düşüncelerine önem verilmelidir. Çocuklar başka çocuklarla değil yine kendisiyle kıyaslanmalı, bir önceki sınıftan ya da gelecekte ulaşmak istediği başarılarından bahsedilmelidir. Bir başka karneyle çocuğunuzun karnesini kıyaslamanız hiçbir fayda sağlamadığı gibi sizinle çocuğunuz arasındaki ilişkiyi de yaralayacaktır.

Tatil aile için çocuğun aşırı ders çalışması gereken bir dönem olarak algılanır oysa bu  aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi için de bir fırsattır. Tatilin ilk günlerinde çocukların dinlenmeleri gerekir, ilerleyen günlerde ise eksik oldukları derslerle ilgili takviye edici çalışmalar yapmaları yararlıdır. Ailece yapılacak etkinlikler de bu dönemde ilişkileri güçlendirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.