Tuzlu Su Cilde İyi Gelir, Peki ya Gözlere?

Tuzlu Su Cilde İyi Gelir, Peki ya Gözlere?

Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kullanımı gelir. Bu sırada göz sağlığı için; kullanım öncesinde, su sporları sırasında ve sudan çıktıktan sonra alınabilecek önlemler üç kategoride incelenir.

Op. Dr. Özgür Gözpınar

Göz Sağlığı Uzmanı

Bol güneşli günlerde serin suların tadını doyasıya çıkarırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de göz sağlığı…

Makyaj ile yüzmekten kaçınılmalı

Güneşten gelen UV ışınları cilde olduğu kadar gözlere de zararlı etkilerde bulunabilir. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak katarakt, sarı nokta hastalığı (maküla bozukluğu) ve kuş kanadı (pterjium) gibi göz hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden havuz ve deniz kenarında mutlaka yüzde 100 UV filtreli güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanılmalı. Sudan yansıyan ışınlar UV etkisi daha da fazladır. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılmalı ve deniz-havuz kullanımı kontrollü olarak yapılmalıdır. Kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir konu da yüzlerinde makyaj varken deniz ve havuz kullanımından kaçınmak olmalıdır. Yüzmeden önce yüzdeki makyajı temizlemek, kirpik diplerinde yağ ve ter bezlerinin ağızlarını rahatlatacağı için hem alerji etkisini azalır hem de oluşabilecek enfeksiyonları önlemede yardımcı olur.

Havuz suyundaki kloramin, gözlerde alerjiye neden olabilir

Havuz ve deniz kullanımı sırasında hem alerjik hem de enfeksiyon kaynaklı konjonktivitler oluşabilir. Denizde tuzlu suda gözleri açmak alerjik reaksiyonları artırabilirken, havuzda klor ve diğer kimyasallar alerji nedenidir. Havuzda alerji oluşturan klorun kendisi değil yağ, kir ve idrarla temasından oluşan kloramin… Havuzların PH değerleri genelde 7,2-7,8 arasındadır. PH değerinin 7,2 altına düşerek asidik tarafa kayması da gözlerde tahriş edebilir. Ayrıca yüzümüze sürdüğümüz güneş koruyucu kremlerin ovuşturarak ve su ile gözümüze temas etmesi sonucu, kimyasal alerjik konjonktivit oluşabilir. Enfeksiyonlara gelince, havuzda özellikle dezenfektanlara dayanıklı Adenoviral Keratokonjonktivitler oluşabilir ve kornea hasarıyla görme kaybına kadar varabilir.

Havuz ve denizde kontak lens kullanımı

Normal hayatta gözlük kullanan çoğu kişi, havuz ve deniz kullanımında kontak lenslerin daha fonksiyonel olduğunu düşünerek lens kullanabilir. Kontak lensler ile havuza ve denize girmenin zararlı sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyon ajanları kontak lenslerin yüzeyine tutunarak ağır sonuçlara varabilen enfeksiyonlara sebep olabilir. Kontak lens ile deniz ve havuz kullanımından kaçınılmalıdır. Ama illa kullanılacaksa günlük atılan dispozıbl lensler takılmalı, sudan çıkar çıkmaz atılmalı ve mutlaka deniz gözlüğü ile birlikte takılmalıdır. Kontak lens gözden çıkarıldıktan sonra da suni gözyaşı damlaları ile yıkama yapılabilir. Suyun içinde gözleri deniz gözlüğü olmadan açmak hem lensin düşmesine hem de ağır enfeksiyonların nedenidir. Göz ameliyatı yaza denk geldiyse ve sorasında tatil planları varsa, gözlere daha fazla özen gösterilmelidir. Lazer operasyonundan sonra deniz ve havuz kullanımının en erkeni 2 hafta sonra olması gerekir.

En doğru sürenin iki ay beklemektir. Yüzdükten sonra gözlerin operasyon sonrası kullanılan gözyaşı damlaları ile yıkanmalıdır. Duş, tuvalet, soyunma odası ve şezlong kullanımında teması en aza indirme ve temiz havlu kullanımına dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.