Üniversite Tercih Tavsiyeleri

22.07.2023
299
Üniversite Tercih Tavsiyeleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanması ile adaylarda üniversite tercih heyecanı başladı. Alınan puan, istenilen bölüm ve tercih üçgeninde psikolojik olarak öğrenci nasıl etkilenir, aileler bu durumda ne yapmalı?

Klinik Psikolog Ayşe Topak

Üniversite tercih süreci hazırlık ya da sınav kadar kaygılı olabilir. Bazı adaylar süreci daha rahat atlatırken bazıları kararsız ya da tercih döneminde gerginlik, stres, kaygı yaşayabilir.

Yapılacak tercih kişinin geleceğini belirleme noktasında önemli bir karar olacağından öğrencinin beceri, ilgi alanlarına en uygun tercihleri yapması çok önemlidir. Adayların şimdi seçecekleri alanlar ileride yapacakları meslekleri belirleyecek. Bu nedenle tercih yapacak her adayın kendini iyi tanıması, ileride yapmaktan zevk alacağı, mutlu olacağı mesleklere yönelik tercih yapması yararlı olacaktır.

Aileler tercih dönemi ne yapmalı?

Tercih döneminde aileler de aynı heyecanı yaşar. Çoğu adayın ailelerinden farklı istek ve beklentileri var, bu durum bazen aday ve ailesi arasında anlaşmazlıklara neden olabilir.

Yapılacak tercih adayın hayatını etkileyeceğinden onun isteği doğrultusunda yapılması çok önemlidir. Adayın tercihi göz ardı edilerek ailesi tarafından farklı bölüm ya da okullara yönlendirilmesi gelecekteki meslek ve en önemlisi hayatını etkileyecektir. Bu nedenle aileler tabi ki kendi çocuklarının yetenek, iyi oldukları alanları yakından gözlemledikleri için bu doğrultuda önerilerde bulunabilir. Ancak kendi arzularına öncelik verdirerek yönlendirme yapmaları çok doğru olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.