Vücut Tipine Göre Çanta

Vücut Tipine Göre Çanta

Yapılan araştırmalar kadınların ayakkabıdan sonra en çok çanta için para harcadıklarını gösteriyor. İnternet üzerinden en çok satılan ürünler de yine bayan çantaları…

Sibel Türk

Kadınları için birbirinden farklı renk ve modelde çanta piyasada. Peki, biz kadınlar bunca model arasından en doğru tercihi nasıl yapacağız? Çantamızın kıyafetimize uygunluğunun yanı sıra vücut tipimize uygunluğunu da sağlayarak elbette…

Uzun ve zayıf bir vücuda sahipseniz:

Eğer uzun ve zayıf bir vücuda sahipseniz, size en çok büyük boy omuza takılan ve hatları keskin olmayan çantalar yakışacaktır. Böylece vücudunuz yuvarlak hatlı gözükecektir. Ama illa ki orta boy çanta istiyorum diyorsanız omuza astığınızda belinize gelecek modelleri tercih edin, böylece vücudunuz yine yuvarlak hatlara sahip gibi gözükecektir.

Toplu bir yapıdaysanız:

Bir başka grup da, toplu bayanların grubu… Bu grup için de tavsiyemiz yine büyük boy çantalar…  Ama bu sefer “structured” diye adlandırılan modeller. Nasıl mı? Yumuşak olmayan, çerçevesi belirgin, içi boş veya doluyken aynı forma sahip çantalar. Sakınılması gerekenler ise, küçük boy çantalar çünkü vücut ölçülerinizle orantısız duracaklardır.

Minyon yapılı bir vücuda sahipseniz:

Eğer vücut tipiniz minyon diye adlandırılan gruptansa, büyük hobo diye adlandırılan büyük boy çantalardan kesinlikle kaçınmanız gerekir. Ufak veya orta boy çantalar sizlerde daha güzel duracaktır. Biraz uzun boylu görünmek isterseniz, tavsiyemiz enine geniş olan çantalar yerine, boyuna uzun olan çantaları tercih etmenizdir.

Armut vücut şekline sahipseniz:

Armut diye adlandırılan vücut tipine sahipseniz sizin için en güzeli, küçük veya orta boy, omuza takılan ve hemen koltuk altına yerleştirilebilen modeller ile portföy, yani clutchlar olacaktır. Böylece basenler ile doğru orantı kurulmuş olacaktır. Özellikle postacı çantaları ile “satchel” diye adlandırılan elde taşınan çantalardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Büyük göğüslü iseniz:

Son grup ise büyük göğüslü bayanlar için. Kaçınılması gereken en önemli çanta modelleri belden yukarıda taşınan çantalar yani omuz çantaları. Çünkü bakışları otomatik olarak vücudun üst kısmına çekecektir. Bunun yerine sizlere tavsiyemiz postacı çantaları ile elde taşınan “satchel” modeller. Bunlar profesyonel tavsiyeler, ama pek tabii ki size en çok yakışan çanta, kullanırken rahat ettiğiniz, kendinizi güzel ve farklı hissettiğiniz yani sizin severek seçtiğiniz çantadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.