Yaşamın Ne Olduğunu Biliyorum Diyemezsiniz

Yaşamın Ne Olduğunu Biliyorum Diyemezsiniz

merih kenet, merih kenet yoga stüdyosu, kenet, yoga, meditasyon, nefes egzersizleri, Yaşamın Ne Olduğunu Biliyorum DiyemezsinizYoga duruşları ve nefes alma çalışmaları sayesinde bedeniniz ve zihninizle bağ kurabilir , ruhunuzla keşfe çıkabilirsiniz. Bu nasıl oluyor derseniz, size yoga ile kazanılan farkındalık konusunda birşeyler anlatmak isterim. Çünkü yaşamın ne olduğunu biliyorum asla diyemezsiniz.
Merih Kenet- Yoga Eğitmeni

Yaşadıklarımdan deneyimlediğim ; insanların gerçek benliğiyle bağlantıya geçip, benliğinin bütün parçalarına kulak verip, dinlemeyi öğrenmesini gerçekleştirebildiğini söyleyebilirim sizlere. Ders içinde yaptığımız her türlü sabit duruşlara Asana diyoruz. Sabit kalındığı sürece, kıpırdamadan , rahat bir biçimde nefesini , dikkatini ve zihnini bağdaştırarak uygulanan her asana adeta yaşanan bir olay gibi hissedilirse bedenimizle dialog kurar işte o farkındalık dediğimiz muhtşem olayı gerçekleştiririz.Farkındalıkla desteklediğimiz herşey YOGA ‘ dır.
Kişinin kendi benliğini inceleyelip kendi bedeninde gerçekleşen bu farkındalık derinlik kazandıkça günlük yaşantınızda da devam eder hale gelirsiniz. Bütün bunları kendim de deneyimleyip , öğrencilerimin paylaşımlarında da görüyorum.İnanılmaz bir gelişim yaşayıp , hayatlarını daha anlamlı ve farkında olarak sürdürdüklerini de söylüyorlar.
Farkında olmanın nasıl bir şey olduğunu gelin hep birlikte bulalım ve biraz da düşünelim bakalım neleri fark ediyoruz ?
Yağmur yağdıktan sonraki toprağın kokusunu hissedip , mis gibi toprak kokuyor deyip , içinize doluca çekiyor musunuz , ağaçların yapraklarında kümelenmiş kristal yağmur damlacıklarının hiç bozulmadan öylece duruşunu , gökyüzüne doğru uzanan ağaç dallarının güneşle giriştikleri ışık oyununu az sonra kafanızı kaldırıp hani nerede diye aradığınız gökkuşağının muhteşem renk geçişlerini , kırmızının turuncuya , sarının yeşile , mavinin mora akışının büyüsü . Sabahın günü günaydın ile kucaklayıp bakkalınızın kepenklerini açışını , sofranızda yediğiniz ekmeğinizin mis kokusuna kadar gerçekten o anda orda olabiliyormuyuz yoksa düşünceler zincirine takılıp görmezden mi geliyoruz ?
Ben düşüncelerinize engel olun demiyorum.Sadece fark edin ne yaşadığınızı , o anda neyse acı ve tatlı hissedin demek isterim size .
Tüm bunlar çevrenizde olup bitenlere dair farkındalığınızın bir parçasıdır değil mi ? Biraz daha yoğunlaşırsanız ; insanlara , fikirlere , nesnelerle de ilişkinizi gözlemleyebilirsiniz ; eve , yola nasıl baktığınızın farkında olursunuz. Tüm bunlar yüzeyde başlayan ve sürekli derine inen farkındalığın parçalarıdır. Belki de daha duyarlı olmaya yelken açmaktır yaşadıklarımız.Farkındalık ve duyarlılık arasında bence çok fark da yok gibi. Yaşamda duyarlı olan insanlar , duyarsız olanlardan daha fazla acı çekebilir , fakat bu acıyı anlar ve ötesine geçebilirse olağanüstü birşeyler keşfedebilirler. İnsanlara sokulup yaklaşırsanız , dokunabilirsiniz onların gözyaşlarına .Şen kahkahanın yüreğinizdeki gülümsemesinin titreşimleriyle salınıp , ipleri birbirine dolanmış uçurtmanın çözülmesi gibi boşalıp koyuverirsiniz kendinizi. Ve de bence en önemlisi kendi yaratıcılığınıza kucak açabilirsiniz.Acı ise yaşadığın sonuna kadar anlamaya çalışmalısın , ağlamaksa gözyaşlarına dokunup , ellerinin tersiyle burnunu silebilmelisin. Kucaklamaksa hissederek , tüm benliğinle sarmalayarak olmalıdır.Ne güzel şeydir anı yakalamak ve farkında olabilmek…
Yaşamın her an , her gün yeniden keşfedilmesi gerekir , yaşamın ne olduğunu biliyorum diyemezsiniz.Yaşamın ne olduğunu biliyorum demek , yaşamıyorsunuz demektir.Yaşam keşfedilecek birşeydir ve bulduğunuz şeyleri bir kenara itmez , kaybetmezseniz onu keşfedemezsiniz.Düşünen , “ BİLMİYORUM “ diyen , keşfeden , öğrenen , bir son aramayan, bir yere varma , bir şey olma motivasyonuyla düşünmeyen kişi yaşar ve bu yaşam hakikattır.
Demiş J.Krishnamurti
Bence çok da doğru söylemiş….
Bugün iki tane yarından daha değerlidir. Bu satırları okuduğunuz an bunun farkındalığını hissedin.
                                                                                 Yıldızlar Aksın Üzerinize ,

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.