Yaz Aylarında Gebelik Zor

Yaz Aylarında Gebelik Zor

Yaz sıcaklarında gebelik zor olabilir. Sıcak hava ciddi sorunlara neden olabilir, sıvı ve tuz kaybı görülebilir. Ayrıca hamilelerde besin zehirlenmeleri artabilir buna bağlı ishaller de aşırı su kaybına yol açabilir.

Prof. Dr. Cihat Ünlü

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Aşırı sıcaklar gebelikte tansiyon düşmesine neden oluyor, halsizlik, yorgunluk, kramplar yaşanabilir. Bazen aşırı susuzluk nedeniyle erken doğum ağrıları uyarılabilir. Bu nedenle gebelere güneşte kalmamalarını ve çok miktarda sıvı almalarını önerilir.

Yaz aylarında hamilelerde besin zehirlenmeleri artabilir. Buna bağlı ishaller de aşırı su kaybına yol açabilir. Normal bir kişi, bir iki günde kendini toplayabilir fakat hamile bir kadının ciddi bir ishal, kusmayla çok kolay erken doğum yapabileceğini ya da gebeliğe bağlı diğer komplikasyonların oluşabilir.

Gebenin deniz ya da havuza girmelerinde ise hiçbir sorun yoktur. Hamileler doğum yapacakları güne kadar havuz ya da deniz girebilir. Bizim özellikle önerilen şey, hamilelerin mutlaka yüzme gibi vücudun tüm kaslarının çalıştığı sporları yapmalarıdır. Bu sporlar kolay doğum yapmalarını sağlar.

Havuz ya da denize giren bayanlara öneriler;
Yaz aylarında bazı jinekolojik problemler artabilir. Hijyen koşullarındaki olumsuzluk, aşırı sıcak, terleme bunlara bağlı olarak genital bölge hijyeninde birtakım bozukluk bunların yol açtığı problemler görülebilir.

Vajinal enfeksiyonlar
Aslında yaz aylarıyla birlikte bu tip enfeksiyonların arttığını düşündürecek çok fazla bulgu yok. Eğer artıyorsa bazı hijyenik tedbirleri o kadının yeterince almaması nedeniyle artıyor. Çünkü günümüzde havuzların içinde yeterli miktarda klorlama yapılıyor, mikropları öldürücü her türlü çalışma yapılıyor. Denizlerin temizlik oranı zaten giderek artıyor. Duştan ya da havuzdan çıktıktan sonra çok iyi bir şekilde kurulanmak, ıslak mayoyla kalmamak gerekiyor.

Islak mayo inanılmaz derecede ısı çeker vajenden. Vajenin ısısı düşünce, oradaki faydalı bakterilerin yerine zararlı bakterilerin yerleşmesi ve enfeksiyonların oluşmasına neden olur. Temel sorun budur. Tabi ki çok sayıda kişinin yüzdüğü havuzda, su sirkülasyonu da çok iyi değilse burada da birtakım mikrop, bakteri kalacaktır. Bunlar da kadınlarda vajinal enfeksiyonlar gibi birtakım mikrobik hastalıkların olmasına yol açacaktır.

Demek ki havuzun kalabalık olduğu saatlerde çok fazla havuza girmeyecek ya da su devrinin yeterli olmadığı yerleri tercih etmeyecek. Deniz içinde aynı şekilde dikkat etmek gereklidir. Suya girmeden önce ve çıktıktan sonra duş almak da enfeksiyonlardan korunmak için önemli bir etkendir. Ayrıca, günlük duşlar yapılmadığı takdirde o bölgenin ph’ı olumsuz yönde etkileniyor. Bu enfeksiyonlar sıklaşır. Bir tavsiyem de kadınlara duşlarını mutlaka ph’ı nötral duş jelleri ya da sabunlarla yapmalarıdır.
Kadın vajinal enfeksiyon kaptığında belirtisi akıntı tarzında olur. Bu akıntı bazen mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak süt kesiği, peynir kırıntısı tarzında olabildiği gibi çeşitli mikropların yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle başka bakterilerin karıştığı sarımsı, yeşilimsi, kötü kokulu olabilen bir akıntı olabilir. Böyle bir durumda doktora gitmek, eczaneden hemen bir ilaç almak yerine daha doğrudur. Doktorun oradan mutlaka mikroskobik inceleme yapması gerekiyor. Akıntıya yol açan problemi bulacak, bunu da ilaçla tedavisini yapacak. Tedavisi de son derece kolaydır. Tedavi edilmediği taktirde bu lokal vajinal enfeksiyonlar yukarı genital sisteme yani rahim, yumurtalıklar, karın içerisine çıkıp daha ciddi yumurtalık iltihaplarına kadar varan problemlere yol açabilmektedir.

Sentetik-Dar Kıyafetler
Havalandırmayı bozacak sentetik, karışımlı iç çamaşırlarını giymemek gerekir. İç çamaşırının pamuklu olması havalanmayı sağlaması açısından önemlidir. Bir de her gün ped kullanma alışkanlığı son derece kötüdür. Bir kadın sırf bu yüzden kendisini mantar yapabilir. Dar pantolonlar giymemek gerekir. Genital bölge için kullanılan spreyler, deodorantlar, pudralar var. Biz bunları tavsiye etmiyoruz. O bölgeye sıkılacak sprey, pudra gibi ürünlere gerek yok.

Tampon Kullanımı
Tampon aslında sağlıklı bir şey, biz tamponu öneriyoruz. Çünkü tamponlar kanın vajen içerisinde uzun süre birikimine engel olarak ve tamamıyla kanı emip yok ederek son derece faydalı bir işlem görüyorlar. Yeter ki sık sık değiştirilsin, kanamanın yoğun olduğu zamanlarda her üç saatte bir değiştirmek gerekli. Tamponun içeride unutulmaması lazım. Çok uzun süre kaldığı zaman tamponlar ciddi birtakım hastalıklara yol açabilirler. Bunu yanı sıra tamponun şöyle bir avantajı var: Birçok kadın her gün ped kullanıyor. Halbuki bunlar son derece zararlı. Bunlarla kadının akıntısı daha çok artıyor. Çünkü bu pedlerin hepsi sentetik olduğu için genital bölgenin havalanmasını önlüyorlar. Genital bölgenin havalanmasını önleyince daha fazla akıntıya yol açıyorlar. Bu bakımdan tampon, özellikle evli kadınlarda ideal olabilir, yeter ki uzun süre kalmasın. Zorunlu olunduğunda da tamponla denize girilmesinde sakınca yoktur. Ama denizden çıkar çıkmaz tamponu hemen çıkarıp atmak gerek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.