Ağrı Nedeni Hormonlar

27.05.2014
37
Ağrı Nedeni Hormonlar

Aşırı stres, hormonların dengesini bozar, bu da kaslarda şiddetli ağrılara neden olur. Stres, kortizon ve adrenalin hormonlarının aşırı düzeyde salınımına neden olarak kaslarda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına sebep olur. Sözün özü; ağrı nedeni hormonlar…

Uzman Dr. İlker Solmaz

Vücudumuz normal fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli olan düşük oranlı stresin kontrolden çıktığında kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı düzeyde salınmasına neden olur. Bu da başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok bölgede şiddetli ağrıya yol açar. Ağrı nedeni hormonlardır.

Stres ağrıyı, ağrı da stresi tetikler. Kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı derecede salınmasına neden olan stres, özellikle boyun ve sırt bölgelerine giden kanın azalmasına, oksijen oranının düşmesine, böylece de bu bölgelerdeki kasların sertleşmesine yol açarak yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet vermektedir.

Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen stresin düşük oranda olmasının vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur ancak kontrolden çıkması durumunda başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok kasta ağrıya neden olur. Kontrolden çıkan bir stres düzeyi, kortizon türevi hormonları aşırı derecede uyarmaktadır. Bu uyarılma sonucu hissedilmeyecek kadar hafif olan bir ağrı şiddetlenebilmektedir. Strese neden olan ağrılar vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokan proloterapi adını verdiğimiz yöntemle ortadan kaldırılmaktadır.

Stres, Hormon Dengesini Bozuyor

Günlük yaşamımızda çeşitli nedenlerle stres altına gireriz. Ancak düşük seviyeli stres zararlı değildir aksine vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Sorun bu stres düzeyinin kontrolden çıkması durumunda meydana gelir. Yüksek seviyeli stres,  kortizon türevi hormonları aşırı derecede uyarmaktadır. Stresle uyarılan adrenalin benzeri hormonlar normalde hissedilmeyecek olan ağrının algılanmasını artırır.

Stres; Boyun ve Sırt Kaslarında Ağrıya Neden Oluyor

Kontrol edilemeyen stres boyun ve sırt kaslarında şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kliniğimize bel ya da boyun ağrısı şikâyeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğu stresli bir dönemin ardından gelmektedir. Örneğin, siyatik rahatsızlığı olup belirti vermeyen bir hasta stresli bir durumun ardından şiddetli kalça ve bacak ağrısı ile doktora başvurabilmektedir. Anlaşılacağı gibi stres pek çok ağrılı durumu da tetikleyebilmektedir.

Stres hormonları olarak bilinen adrenalin türevi hormonların, aynı zamanda kasların sertleşmesine de neden olur. Özellikle boyun ve sırt kasları bu tür kasılmalara karşı hassastır. Kasılan kas ise, dokulara giden kanın azalmasına ve oksijen oranının düşmesine neden olur. Bu da ilgili kaslarda yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet verir.

 Stres ve Ağrıya Karşı; Egzersiz

Ağrı-stres, Stres -ağrı kısır döngüsünü kırmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktan geçer. Hareketsiz yaşamdan uzak durulması gerekir. Biz hastanın strese neden olan ağrılarını proloterapi adını verdiğimiz yöntemle çözmekle kalmıyor, hastaya stresle baş etme becerisini arttıracak destek veriyoruz. Stresi yönetme, önleme konularında farklı yöntemler ışığında danışmanlık ve eğitimler veriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.