Ayçekirdeği ile Kolesterol Freni

Ayçekirdeği ile Kolesterol Freni

Türkiye’deki ayçekirdeği genellikle kabuklu şekilde, hem açık hem de paketli olarak satılmaktadır.

Ayçekirdeği kolesterol düşürücü etkisi ile dikkat çekmektedir. Sağlıklı bir atıştırmalık mı arıyorsunuz? Açlığınızı giderirken  aynı zamanda size zengin besin içeriği sağlayacak sağlam ama gevrek dokulu hafif ay çekirdeğini deneyin.

Fitosteroller kimyasal yapısı kolesterole çok benzeyen ve beslenme düzeninde yeterli miktarda alındığında, kan kolesterolü düzeyini azalttığına, bağışıklığı güçlendirdiğine ve belirli kanser türleri riskini azalttığına inanılan, bitkilerde bulunan bileşiklerdir.

Fitosterollerin yararlı etkileri o kadar güçlüdür ki, yağlı tohumlardan çıkarılarak, kolesterol düşürücü “gıdalar” olarak pazarlanan “tereyağı” muadili ürünler gibi işlenmiş gıdalara eklenmektedir. Ama toprak ananın kabuklu yemişleri ve tohumları doğal olarak bu
Atıştırmalık olarak tüketilen kabuklu yemişler ve tohumların arasında, ay çekirdeği ve şamfıstığının fitosteroller açısından en zengin olduğu görülürken (270-289 mg/100 g), bunları kabak çekirdeği izliyordu (265 mg/100 g).kadar zengin fitosterol –ve kalp koruyucu lif, mineral ve sağlıklı yağ- kaynağıyken, neden taklit “tereyağı” ile yetinelim ki?

Ay çekirdeği yılın her döneminde marketlerinizde farklı markalar altında bulunmaktadır. Açık kuruyemişler bölümünden alabileceğiniz tüm diğer ürünlerde olduğu gibi, ay çekirdeği kaplarının kapalı ve marketin devir hızının iyi olduğundan, yani çekirdeklerin azami tazelikte olduğundan emin olmalısınız.

Kabuklu çekirdek satın alırken, rengi sarımsı olanları almaktan kaçının, çünkü bunlar büyük olasılıkla bayattır. Ayrıca ay çekirdeğini açık olarak alıyorsanız, hala taze ve bozulmamış olduğundan emin olmak için koklayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.