Bebekte Göz Tansiyonu Kör Edebilir

Bebekte Göz Tansiyonu Kör Edebilir

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı yetişkinlerde olduğu gibi yeni doğan bebek ve çocuklarda da görülebilir. Erken teşhis edilmemesi halinde kalıcı görme kaybı nedenidir.

Prof. Dr. Zeynep Aktaş

Türk Oftalmoloji Derneği Üyesi

Glokom, yüksek göz tansiyonuyla genellikle karakterize olan bir hastalıktır. Normal tansiyonlu hastalarda da görülebilir. Asıl karakteristik özelliği göz sinirinde kronik hasar, kayıp olmasıdır. Glokom, genellikle belirti vermeyen çok sinsi bir hastalıktır. Yıllar içinde eğer tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilir.

Görme kaybına kadar teşhis edilmeyebilir

Göz tansiyonunun görme alanı veya tanı konulmazsa görme kaybıyla bile ortaya çıkabilir. Rutin muayeneler hayati öneme sahiptir. Şüpheyle ‘Acaba göz tansiyonu olabilir mi?’ diyerek tetkik edildiğinde hastalarda genellikle tanı konulur. Nadir alt tiplerinden biri açı kapanması glokomudur. Baş, alın ağrısı zaman zaman görmede puslanma gibi şikayetler olabilir. Bu şikayetlerin mutlaka araştırılması lazım. Glokom yönünden hastaların uyanık ve düzenli olarak göz doktoru kontrolüne gitmeleri gerekir.

Erken tanıda ilaç tedavisi etkili

Ailesinde göz tansiyonu olan kişilerin kontrolleri aksatmaması gerekir. Genetik geçişli olduğu için gerek erişkin gerekse çocukluk çağında önemli bir risk faktörü teşkil eder. Aile bireylerinin hastalık öyküsünün araştırılmalıdır.

Bazı durumlar riski artabilir. Eğer diyabet ya da öncesinde göze darbe alındığında, göz içi cerrahi veya uzun süreli steroid içerikli göz damlaları kullanıldığında bu bireylerde göz tansiyonu oluşma sıklığı daha fazla olur. Glokom çocuk veya yeni doğan bebeklerde de ortaya çıkabilir. Bu noktada anne babaların yanı sıra göz hekimleri, yeni doğan ve pediatristlerin uyanık olmalıdır.

Bebeklerde görülen glokom gelişimsel, anne karnında oluşan durumdur. Bu çocuklarda genellikle gözde büyüme, gözün korneasının çapında artma, bulanıklık, sulanma, ışığa hassasiyet, gözü kısma gibi bebeklerde şikayetler oluşturabilir. Öncelikle erken tanıda ilaç tedavisiyle yol alınır. Ancak çocukluk çağı ve bebeklerde ortaya çıkan glokom tedavisi genellikle cerrahi girişimdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.