Çocuk Gelişimi ve Aile ile İletişim

Çocuk Gelişimi ve Aile ile İletişim

Günümüz anne-babalarına ‘Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz?’’ diye sorduğumuzda; başarılı, mutlu, uyumlu, kendi kararlarını verebilen, kendine güvenen, sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yetiştirmek cevabını alıyoruz. Aile ortamı, çocuk gelişimi açısından ilk sosyal deneyimlerin edinildiği yerdir. Bu nedenle erken çocukluk döneminden itibaren ebeveynlerin çocukla kurduğu iletişim çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Zeynep Özge ÜNAL

Rehber Öğretmen

Kültür Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

İlk sosyal öğrenme (model alarak öğrenme) ev ortamında gerçekleşir, çocuk aile bireylerini rol model alır, toplum içerisindeki ilk yaşam becerilerini edinir, önemli olan çocukta davranışı belirleyen temel bir değerler sistemi oluşturmaktır.

Çocuk gelişiminde empati deneyimi

Çocuk, yetişkinlerin yönlendirmesine bağımlı ve kontrol altında büyür. Önemli olan çocuğu şekillendirmek değil, çocuğun büyüme ve gelişme sürecine yardımcı olmaktır. Gereksinimlerinin farkında olup doyuma ulaşmasını sağlamak gerekir. Gereksinimlerini doyuramayan çocuklarda olumsuz davranışlar gözlemlenir. Anne-babalar çoğu zaman sadece gördükleri davranışa odaklanır. Ancak çocuğa ulaşmanın yolu, çocuk davranışlarının ardındaki duygudan dolayısıyla düşünceden geçer. Bu aşamada onun düşüncelerini anlamaya çalışarak, empati kurmayı öğretmiş olursunuz. Empati, safi deneyimle kazanılır.

Çocuk gelişiminde etkin bir iletişim için olumlu bir dil önemli

Çocuk gelişiminde aile ile iletişimin dikkat edilmesi gereken yanlarından biri de çocukların, yetişkin bir dil algısına sahip olmadığının ebeveynlerce dikkate alınmasıdır. Gerçek bir ilişki kurmak, çocuğa kullandığımız dil ile sağlanır. İlişkisi zayıf olan çocuk, mutlu ve huzurlu olmakta zorlanır. Çocuğun bakış açısını anlamak ve duygularını dolayısıyla düşüncelerini dile getirmesini sağlamak önemlidir. Bu sayede olumsuz davranışlara beraber çözüm üreterek, problem çözme becerisi kazandırmış oluruz. Çocuk kendini değerlendirdikçe ve geri bildirim aldıkça gelişir, yaptığı işten keyif almaya başlar.

Anne ve baba çocukların rol modelleridir

Çocuklar geliştikçe, ebeveynlerinin ‘’aynası’’ halini alır. Ona sunacağınız deneyimler de davranışlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Çocuk olumsuz bir davranışı sürekli yapıyor ve o davranışa karşı sabit bir tutum sergiliyor ise, bunun çocuğunuzca gözlemlenmiş olabileceği ihtimali sorunun çözümünde ilk bakacağınız yer olmalı. Örneğin; bir problemle karşılaşıldığında anne ve/veya baba çocuğa küsüyor ve somurtkan bir surat ifadesi takınıyorsa, çocukta küsmeyi öğrenecektir. Unutmayalım; küsmek bir yetişkin davranışı değildir. Küsmek yerine sorunları sağlıklı diyalog kurarak aşmayı öğretmeliyiz. Bu sayede çocuğun iletişim becerilerini güçlendirmiş oluruz.

Çocukların görüşü önemlidir

Çocuk gelişiminde özgüven, girişimci, sorumluluk sahibi ve gerektiğinde inisiyatif gibi özellikler oldukça önemlidir. Eyleme geçirmek istediği davranışlarını, bilhassa herhangi bir konu hakkındaki fikrini önemsediğinizi anlayacak şekilde dinleyin. Çocuk gelişiminin bu evrelerinde sorup sorabileceği her konuyu cevaplamaktan kaçınmamalı, sorular karşısında kimi durumlarda sizlerin de bilmeyebileceği konularda merak uyandırarak, birlikte araştırmayı teklif etmekten kaçınmayın. Çocuk şayet bu süreçte kısıtlanırsa, girişimciliğin yerini suçluluk duygusu alacaktır. ‘’Yalan söyleme’’ davranışı en çok bu durumda, ilk engellendiği aşamada ortaya çıkar. Her yaptığı davranışta aile bireylerinden tepki gördüğü için kendisini engellenmiş hissedecek ve ceza korkusu duyacaktır. Çocuğun ihtiyacının temelindeki duygu dolayısıyla düşüncenin keşfedilmesi gerekir. Eğer ailede baskı var ise; çocuk, düşüncelerini açıkça belirtemez. Öfke, saldırganlık ve yalan söylemenin model alındığı kilit nokta olan engellenme ile bu şekilde tanışırız.

 Çocuk gelişiminde anne ve babaya güven

Çocuk gelişimi sürecinde; sürekli surette olumsuz yönde eleştiriler iletilen çocuk, kendisini algılamakta zorlanır, özgüveni azalır, iletişim problemleri yaşayabilir. Anne ve babaların çocuklara verecekleri tepkiler çok önemlidir. Boy hizasına inerek göz teması kurmak, problemleri neden-sonuç çerçevesinde açıklamak gerekir. Çocuklar anne-babayı model alır, bir problemle karşılaşıldığında anne-babanın çaresiz bir durumda kaldığını çocuk hissetmemeli ki, güvende olduğunu kavrayabilsin. Çünkü yaşanılan kaygıların en temel sebebi; güvensizliktir. Güven duygusunun olmadığı yerde, iletişim de kısıtlanır. Çocukla güven temelinde sağlıklı bir iletişim kurulursa, anne ve baba ile ilişkisi de sağlıklı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.