Çocuk İçin Sağlıklı Ayakkabı

Çocuk İçin Sağlıklı Ayakkabı

Çocuk gelişiminde bir yaşından itibaren onları taşımaya başlayan, yürüten ve koşturan ayaklarının sağlığı çok önemlidir.  Sağlıklı ayak gelişimi için uzmanlar, bilinenin aksine en az 4 yaşına kadar çocuklara ortopedik, özel ve pahalı ayakkabılar giydirilmemesini öneriyor…   

Songül Sevim Ersözlü         

Fizyoterapist

Tombul, yumuşacık ve minik ayaklar çocuklarımızın en değerli organlarından biridir. Çocuğun ilk adımlarıyla birlikte ebeveynlerde “acaba bebeğim düz taban mı” endişesi başlar. Çocuk için sağlıklı ayakkabı pahalı olmalı anlamına gelmez.

Ayak tabanındaki kaslar gelişimlerini tamamlamadığı, halen yağ kitlesi var olduğu için basma şekli aile tarafından genellikle  -yanlış ve erken verilen kararla- düz tabanlık olarak değerlendirilir. Alınan bu kararla çok erken dönemde çocuk için tabanlık takviyeli pahalı ayakkabılar tercih edilir. Oysa çocukların en az 4 yaşına kadar ortopedik, özel ve pahalı ayakkabılar giymesi artık önerilmemektedir. Atalarımızın söylediği gibi “Çalışan demir parlar”. Kaslar ve kemikler de çalıştıkça güçlenerek olması gereken anatomik yapıyı alırlar. Oysa çocuğa erken dönemde ve yanlış teşhisle giydirilen tabanlık destekli ayakkabılar, ayak tabanındaki küçük kasların görevini üstlenerek, kasların tembelleşmesine; istenilenin aksine zayıf ayakların oluşumuna yol açar. Çocukların, ayaklarının tam gerektiği gibi yapılanması için her türlü zeminde yürütülmeleri gerekir (toprak, çimen, kum, deniz kenarı).
Pahalı ayakkabı sağlık demek değildir
Ayak iç arkının çökmesi(düz tabanlık)’nin yanısıra en sık görülen bir diğer ayak problemi de topuğun içe basması veya her iki sorunun aynı anda görülmesidir. Ayak, ark gelişimi ve şekillenmesini 6-8 yaşına kadar sürdürür. Bu açıdan özel bir yaklaşım gerekmezken, ayak içe basması durumunda beklemeden ortopedi ve fizyoterapi uzmanına danışarak uygun ayakkabının temini ve önerilen egzersizlerin uygulanması çok önemlidir. Çünkü sadece ayakta başlayan anatomik bozukluk zaman içinde diz, kalça belde, kemik diziliminde yanlış açılaşmalara, kaslarda kuvvet ve esneklik açısından balans bozukluklarına neden olabilir.
Ayak şekil bozukluklarının görülme nedenleri; genetik, ırksal, yanlış basış alışkanlıkları ve ayakkabı kullanımı şeklinde sıralanabilir. Akdeniz bölge kuşağında içe basma ve taban çökmesi çok sık görülen anatomik sapmalardır.
Konjenital (doğuştan) olarak ayağın içe dönük olması halinde hemen gerekli yönlendirme ile fizyoterapiye başvurulmalıdır. Çocuğun annesinin öğreneceği birtakım masaj, germe, kuvvetlendirme egzersizleri ile erken dönemde önemli tedbirler alınmış ve yürüme aşamasında sorunun büyük kısmı önlenmiş olabilir.
“Uygun ayakkabı” kavramı yıllar içerisinde büyük değişikliklere uğramıştır. Herhangi bir sorunun olmadığı durumlarda sağlıklı malzemeden üretilmiş (tercihen deri), ayağı saran, sıkmayan, çok da bol olmayan tüm ayakkabılar çocuk için uygun ayakkabılardır. Özel- ortopedik diye pahalı ayakkabıları almak gereksizdir.
Ayağın içe basması durumunda ise, topuğun iç kısmına terapistin yapacağı çok küçük bir takviye ve doğru yürüyüş egzersizleri sayesinde çocuk doğru anotomik yapılı ayaklara sahip olabilir.
Çocuklar yürümeye başlayana kadar ayakkabı gereksizdir. Hatta evde sadece kaymalarını engelleyen, altı yapışkanlı çoraplarla oynayıp zıplamaları en çok tercih edilen durumdur.
Çocuklarımız yürüsün, koşsun, zıplasın.
Bırakalım çakıllı, taşlı, tozlu yolları kendi başlarına, ayakları sağlam yere basarak yürümeyi öğrensinler.
Bizler onlar için iyi birer rehber olalım; asla baston olmayalım…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.