Daha Güzel Yıl İçin 10 Öneri

03.01.2022
1.667
Daha Güzel Yıl İçin 10 Öneri

Her yeni yıl yeni başlangıç anlamını taşır. İki yılı aşkın süredir dünyayı etkileyen pandemi, insanları kendi iç dünyası, zaman zaman da umutsuzluğa itse de yeni yılda herkesin yeni hedefler belirlemesi gerekir. Daha güzel bir yıl için 10 öneriyi öğrenmek ister misiniz?

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu

Hayattaki her şeyin kontrollü gelişimi ve mükemmel olması beklenemez. Güzel ve olumsuz şeyler yeni yılda da olacak. Kendimize karşı daha şefkatli davranmak zorlukların üstesinden gelmek için ilk hedefimiz olmalıdır. Daha güzel yıl için ve yeni yılda insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için 10 öneride bulundu.

  • Ne istediğinizi bilmek, hayatınızı buna göre düzenlemek, planlamak sizin elinizde. Kendinizi daha iyi tanımak için “Ne istiyorum, neden bunu istiyorum, bana ne katkı sağlayacak?” gibi sorular hakkında düşünmek gelecekle ilgili planlarınızı netleştirecektir.
  • Yeni yılda yeni hedefler belirlerken cümleleri olumlu olmalıdır. “Başarısız olmayacağım” yerine “Eskisinden daha başarılı olmak için elimden geleni yapacağım” gibi…
  • Büyük hedefler motive edici olsa da onları gerçekleştirmek için önce küçük adımlara ihtiyacımız var. Hedeflerinizi ulaşılabilir kılmak için parçalara bölerek adım adım ilerleyin, gerçekleştirmek için bireysel olarak ne yapabileceğinize odaklanın.
  • Yeni yıl için yeni hedefler belirlerken başarı, başarısızlıklarımızı kabullenmeli, kendimizi başkalarıyla kıyaslamadan değerlendirmeliyiz.
  • Geçmişteki hatalarımızdan neler öğrendiğimizi hatırlamak farkındalık oluşturur. Kendimizi daha iyi tanımamız, daha güçlü ve bilinçli bir ilerlemeyi sağlar.
  • Var olana odaklanmak, olmayana odaklanmaktan daha iyi hissettirir. Daha motive edicidir. Nelere sahip olduğumuzu gözden geçirip bunlar için kendimize ve sevdiklerimize teşekkür etmeliyiz.
  • Gelecekle ilgili düşünürken karamsarlıktan uzak durmalı, “ya olursa ya yapamazsam” gibi söylemler yerine şu anda neye sahip olduğumuzun farkında olarak davranmalıyız. Geçmişteki hatalar, gelecekte yaşanmamış olumsuzluklar için bugünümüzü feda etmemeliyiz.
  • Daha önce denemediğiniz, yapmaya cesaret edemediğiniz, fırsat bulamadığınız şeylere yeni bir yılda şans vermeyi deneyebilirsiniz.
  • Pandemi devam ediyor, yeni varyantlar bu sürecin sonlanmasına dair endişeleri arttırsa da artık maskeli mesafeli yaşamaya, kısıtlamalarla sosyalleşmeye alıştık. Bizim için en zor süreç pandeminin başlarıydı, daha önce yaşamadığınız karantina, önlemler her birimizde kaygı yarattı ama artık virüsten korunmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, her zamankinden daha güçlüyüz. Virüsle mücadelede yeni yılda da daha kontrol sahibi olacağız.
  • Mutlu olmanın bir araç değil sonuç olduğunu unutmamalıyız. Mutlu olmaya çalışmak mutlu olmanın yollarını aramak yerine kendimizi iyi tanıyıp nelerin bize iyi geleceğini bilmemiz bizi gerçek mutluluğa götürecektir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.