Batıl İnanç ve Psikolojiye Etkisi

06.12.2021
2.017
Batıl İnanç ve Psikolojiye Etkisi

Batıl inançlar kişinin hayatında merkezinde yer alır, yaşamını olumsuz etkilerse bu Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) da denilen takıntı hastalığıyla ilgili sorunun işareti olabilir. Uzmanlar, batıl inançların psikolojiyi etkilediğini, kişinin hayatını olumsuz derecede etkilerse bir uzmana danışılmasını öneriyor.

Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi

Batıl inanç ve psikolojiye etkisi aslında gerçekte var olmayan ama insanların hayatlarını etkilediğini düşündüğü an başlar. Dini ritüeller ya da günlük hayatlarında yaşamış oldukları değişik an veya anlarla bağlantı kurdukları düşünce kalıbına batıl inanç denir. 

Batıl inanç kaynaklı birçok davranışla karşılaşırız

Günlük hayatta şahit olunan, batıl inanç kaynaklı birçok hareket vardır. Bazen bilerek ya da bilmeyerek birçok kişinin yaptığı, batıl inanç kaynaklı hareketler görülebilir. Bunlara örnek verecek olursak; nazar değmemesi için nazar boncuğu takılması, kara kedi beslenmesi veya görülmesinin ya da merdiven altlarından geçilmesinin uğursuzluk getirdiğine inanılması gibi birçok batıl inanç çeşidi vardır. Bunların dışında insan hayatını derinden etkileyen türlerine de örnek verecek olursak Hristiyanların 13 rakamının uğursuzluğuna inanmasıdır.  

Batıl inançlara göre hareket etmek takıntıyla ilgili olabilir

Bireylerin batıl inançlara göre hareket etmesi, hayatlarının merkezine koymaları takıntılarıyla ilgili olabilir. Kişinin bu batıl inançları hayatının merkezine koyma sebebi, durumun boyutunun takıntıya doğru ilerliyor olmasıdır. Takıntı hemen hemen her insanda belirli bir miktar bulunsa da bu durum artık günlük hayatın gidişatını engelliyorsa burada bir sorun vardır demektir.

Yüklenen anlam belirleyici olabilir 

Kişilerin hayatlarında en önemli olan şey, yaşadıkları olay, durum ve düşüncelerine yükledikleri anlamlardır. Bir olayın üzerine ne kadar anlam yüklenirse o olayın kişi üzerinde bıraktığı etki o kadar fazladır. Bunun yanı sıra bazı düşüncelere de gereğinden fazla anlam yükledikçe bu düşüncenin hayatımıza olan anlamının etkisini de arttırmış oluruz.

Çok fazla batıl inanç çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları kişinin hayatını zorlaştırabilir. Batıl inançların dikkate alınması gerekir bu durum Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) da denilen takıntı hastalığının işareti olabilir. Kişinin tek başına bu sorunla başa çıkamaması halinde rahatsızlık oluşur, mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.