DEHB Tedavi Edilebilir

17.10.2012
48
DEHB Tedavi Edilebilir

Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan & Doç. Dr. Yasemen Işık TanerDikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu: Yürümeye yeni başlayan bir çocuğun çok hareketli olması gelişimsel olarak beklenen bir durumdur.

Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan
Doç. Dr. Yasemen Işık Taner

Ancak 11 yaşındaki bir çocuğun sınıfta 10–15 dakika bile yerinde oturamaması gelişimsel olarak olağan karşılanmamaktadır. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tanısı için zeka testine veya görüntüleme yöntemlerine gerek yok. Uykusuzluk, iştahsızlık gibi belirtiler de bize tanıda ipuçları veriyor. DEHB’li çocuklar TV ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyor.Tedavide ilaç kullanımı ise en etkili yöntem.

İlaç Tatili Yapmayın
Özellikle okulların kapanması ile başlayan tatil döneminde, aileler çocuklarına ilaç tatili verme eğiliminde. Oysa ki, DEHB’li çocukların tedavilerini aksatmaması gerekiyor. Düzenli ilaç kullanımı ile tedavinin etkisini tatilde de görüyoruz.

DEHB’li Ergenlerde Alkol ve Madde Bağımlılığı Gelişiyor
Tedavi edilmeyen DEHB hastaları ergenlik dönemlerinde kötü kimliklerle öne çıkıyor. Bu çocuklar ergenlik dönemlerinde alkol kullanımına yöneliyor, asabi, kabadayı oluyorlar. Tembellik de DEBH’li ergenlerde baş gösteren önemli bir özellik. 3 yaşından önce zaten tanı koyamıyoruz ama ne kadar erken bu rahatsızlığı tespit edersek o kadar erken tedavi edilebilir ve ergenlik dönemlerinde sıkıntı yaşamayız.

DEHB tanısı için çocuğun gelişim süreci, tıbbi özgeçmişi, DEHB’in ailedeki geçmişi, eğitimsel özgeçmiş, sosyo-ekonomik ve psikolojik özellikler, çocuktan, ailesinden ve okulundan alınan bilgiler, test ve ölçeklerin uygulanması başlıca ele alınan konular.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.