İçimizdeki Boşluk

İçimizdeki Boşluk

Yalnız kaldığınızda neler düşündüğünüze dikkat ettiniz mi hiç? Hayatınıza objektif  bir şekilde baktığınızda, her şey yolunda gibi görünüyor da olsa, bir şeylerin doğru olmadığını hissettiniz mi? İşte içimizdeki boşluk tam olarak burada devreye giriyor.

Naz Güneş Mayadağ

Kişisel Gelişim Uzmanı

Gerçekleştirilemeyen hayal, çocukluktan miras kalan negatif duygu, travma, reddedilen sorun, görmezden gelinen his ve yakınlarımızın kaybı gibi içimizde boşluk oluşturan birçok etken var. Biz reddettikçe ve görmemeyi seçtikçe bu boşluklar büyür. Onlarla barışmak için en doğru an ise, her zaman şu andır. Hayat tempomuzdan dolayı hiç ilgilenmediğimiz iç dünyamız, bizimle duygular aracılığıyla iletişim kurmaya çalışır. Yoğun çalışma saatleri, ailevi sorunlar ve sosyal çevre gibi birçok şeyle aynı anda uğraşmaya çalışırken pek yalnız kalamayız. Yalnız kalabildiğimiz nadir anlarda da kendimizi kötü hissederiz. İç dünyamızda, yapamadıklarımızın sesini duyarız adeta. İçimizdeki boşluktan yankı yapan bir ses yükselir; ‘Selam, beni hatırladın mı?’

Bir süre sonra yalnız kalmaktan korkar hale gelir bunun bizi kötü hissettirdiğini düşünürüz. Kendimizle baş başa ve içimizdeki gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırız. Bunu bilinçli yapmıyor da olsak da yalnız kalmaktan kaçınır ve her saniyemizi bir şeylerle doldurmaya çalışırız. En sonunda da kendiyle bağını koparmış, dışa bağımlı bireyler haline geliriz.

‘Ben kimim’ sorusunu UNUTMAYIN!

Yeni biriyle tanıştığımızda, onu tanımak-anlamak için belli bir zaman geçmesi gerektiğini biliriz. Ama her nedense, aynı şansı kendimize tanımayız ve kendimizi anlamaya çalışmayız. Sosyal hayatımızın, ailemizin ve toplumun bize yapıştırdığı etiketler bütünü haline geliriz. Bu etiketlere o kadar sıkı tutunuruz ki, ben gerçekten kimim diye sormayı unuturuz.

Bütün bunların sonunda kendimize yabancılaşma duygusu o kadar yükselir ki, içimizdeki boşluk ve onun getirdiği tüm negatif duygular baş edilemez bir hale gelir. Kendimizi eksik, enerjisiz, umutsuz, neşesiz hatta depresif hissederiz. Tüm bu negatif duygular çok uzun süre hissedildiğinde benimsenir ve bunların hayatın gerçeği olduğunu düşünerek yıllarca sorgulamadan yaşar gideriz.

Peki bunu değiştirmek için ne yapabiliriz?

Öncelikle her bireyin içinde mutlaka o boşluk vardır. Kendi boşluğumuzu bulmalı, şimdiye kadar onu nelerle doldurmaya çalıştığımızı keşfetmeli, yapay bir tıpa görevi görmesi için nelere tutunduğumuza bakmalıyız. Bu yapay tıpalar, aşırı yeme dürtüsü, alkol-sigara gibi bağımlılıklar, cinselliğe aşırı düşkünlük, bilgisayar oyunu bağımlılığı, dizi bağımlılığı, aşırı sosyal olma çabası, işkoliklik vb. birçok şey olabilir. Hayatınızda aşırı kaçan her şeyi not alın ve bunlar üzerine düşünün.

  • Bu alışkanlığı neden yapıyorum? Bunu yapmak bana ne hissettiriyor?
  • Hangi duygunun eksikliğini hissediyorum?
  • Bunun yerine ne yaparsam daha sağlıklı bir şekilde bu duyguyu hissedebilirim?
  • Geçmişimdeki hangi olay, kişi veya travmalar bende etki bıraktı?
  • Neleri bastırıyorum veya görmezden geliyorum?

Bütün bu sorular içinizdeki boşluk ve onu doldurmanın yapay yolları hakkında size birçok ip ucu verecektir. Sorularınızın cevaplarını bulduktan sonra, kendinize şefkat gösterin ve sanki bir çocukla konuşuyormuşçasına kendi sorunlarınızın çözümlerini arayın. Alışkanlıklarınızı adım adım değiştirin. Bol bol meditasyon yapın. Meditasyon esnasında aklınıza gelen düşünce, olay ve kişileri not alın. Onlarla ilgili neler hissettiğinize bakın.

Bütün bu farkındalık sürecinde bir psikoloğa danışmak çok güzel geri dönüş almanızı sağlar. Fakat böyle bir şansınız yoksa, kendinize ayırabildiğiniz kadar vakit ayırmalı, kendinize ara sıra ‘şu an nasıl hissediyorum’ diye sormalısınız. Bütün bunları yapmak ve içinizdeki boşlukla barışmak, kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

İçimizdeki boşluk kaçmamız gereken bir düşman değildir. O, bizim özgür olduğumuz ve kendimizi keşfettiğimiz masalsı dünyamızdır. Şu an acı veriyor olsa da, onunla bir kez barıştıktan sonra en yakın arkadaşımız olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.