Doğum Kontrolünde Cerrahi Yöntemler

Doğum Kontrolünde Cerrahi Yöntemler

Doğum kontrolünde sorumluluğun erkek tarafından da paylaşılması adına bu yöntemler önemlidir. Cerrahi yöntemler ise geri dönüşümsüz yöntemler olarak kabul edilir.

Op.Dr.Aytun Aktan

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Doğum kontrolünde kondom-prezervatif dünyada en yaygın kullanılan korunma yöntemidir. Sentetik (latex) maddelerden üretilir, içeriğinde spermin canlılığını yok eden kimyasallar bulunur. İlişkinin ortasında kullanıldığı için bazı çiftler açısından kullanımına sempati gösterilmeyebilir. Her ilişkide yeni kondom kullanılması gerekir. Doğru kullanıldığında istenmeyen gebelikten koruma oranı çok yüksektir. Günümüzde oldukça yaygın olana cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruması önemlidir. Taşınması, bulundurması kolaydır.

Spiral (Rahim İçi Araç-Ria):

Spiral jinekologlar tarafından doğum kontrol amacıyla rahim içine yerleştirilen bir alettir. Rahim içinde beş yıla kadar kalabilir. Genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmıştır. Bazı spiraller bakır veya progesteron hormonu içerir. Spiral üreme organlarının fiziksel çevresini değiştirerek gebeliği engeller. Bu değişiklikler yumurtanın döllenmesini veya rahim içine yerleşip gelişmesini engeller. Başarısı % 97’lerdedir. Genellikle adet bitimine yakın takılır. Uygulama birkaç dakika sürer. Kramp tarzında ağrıya neden olabilir. Kişisel ağrı duyarlılığına göre anestezi altında da uygulanabilir. Spiralin ipi ilişki sırasında erkek tarafından hissedilme oranı çok azdır. Çıkartılması takılmasına göre çok kolay, ağrısızdır ve adet gününden bağımsız herhangi bir zamanda olabilir. Miyom ya da benign nedenlerle aşırı kanaması olan kadınlara hormonlu spiral uygulaması tavsiye edilebilir. Uzun süreli koruma sağlar. Spiral çıkartıldığında gebelik kabiliyeti hemen geri döner. Çok partnerli kadınlarda enfeksiyon riski fazladır. Dış gebelik tehlikesi spiralle gebe kalındığında daha fazladır.

Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu):

Jinekologlar tarafından kadının fallop tüplerinin kapatılması amacıyla yapılan ameliyatın adı ‘tüp ligasyon’udur. Günümüzde daha sıklıkla laparoskopik yöntemle, genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında yapılır. Tüpler gebeliğin oluşmasında spermle yumurtanın buluştuğu bir kanaldır. Herhangi hormon üretimi yapmaz. Bu nedenle bu ameliyat sonrası menapoza girmek ya da cinsel isteksizlik yaşanması olası değildir. Ameliyat oldukça kısa sürelidir. Tekrarlanan sezeryan ameliyatlarında aynı operasyon içinde de yapılabilir. Bu yöntem geri dönüşümsüz olarak kabul edilir. Bu nedenle doğurganlığını bitiren kadınlara önerilir. Tekrar çocuk istenmesi durumunda tüp bebek tedavisi ile kadının tekrar gebe kalması sağlanabilir. Ameliyat için doğru zamana doktorla birlikte karar vermek ve olası risklerin tamamının konuşulması gerekir.

Vazektomi

Erkeğe uzman ürologlar tarafından uygulanan bir operasyondur. Testisten spermlerin kanal boyunca ilerleyerek çıkışını engeller. Operasyondan birkaç ay sonra menide sperm bulunmaz. Erkeğin cinsel fonksiyonları üzerine olumsuz etkisi yoktur. Doğum kontrolünü sağlayan en güvenilir yöntemlerden biridir. Vazektomi ayaktan muayenehanede yapılabilecek ufak bir operasyondur. 15 – 20 dakikadan uzun sürmez. Lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyondan sonra hastanede kalış gerektirmez. Birkaç gün hafif ağrı, kesi yerinden kanama, akıntı olabilir. Kesi çevresinde morluk oluşabilir. Bir hafta içinde normal yaşantıya rahatlıkla dönülür.  Tekrar çocuk sahibi olmak istendiğinde tüp bebek yöntemi- tese ameliyatı ile mümkündür.

Bu yöntemlerin dışında bariyer yöntemi olarak kadının kullanabileceği diyafram, kimyasal olarak spermisidler de sayılabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.