Hidrosalpinks ve Tüp Bebek Başarısı

Hidrosalpinks ve Tüp Bebek Başarısı

Hidrosalpinks tüp bebek tedavisini başarısızlık nedenlerinden biri . Tüplerin tıkalı ve içlerinin sıvı ile dolu olması olarak tanımlanan Hidrosalpinks tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Op. Dr. Senai Aksoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüp bebek tedavisinde hidrosalpinks başarısızlık etkenlerinden biridir. Araştırmalar tüplerin uçlarının tıkalı ve içlerinin sıvı dolu olduğu durum- hidrosalpinks tek taraflı olduğunda bile başarısızlığa neden olabilir.

Hamilelik oranlarının ultrasonda tüplerin içinde sıvı görüldüğü durumlarda, tüplerin tıkalı ancak ultrasonda içinde sıvı gözlenmediği durumlara göre daha düşük olduğu bilinmekte. Hidrosalpinkste tüplerin alınmasının tüp bebekte başarı şansını artırdığı gösterilmiştir.

Hidrosalpinksin etkileri

Tüp bebek öncesi tüplerin alınmasının, yumurtalık kanlanmasını ve cevabını bozup bozmadığı uzun süre tartışılmıştır. Ancak yapılan çalışmalar, tüplerin alınmasının gebelik oranlarını ve elde edilen yumurta sayısını etkilemediğini gösteriyor.

Hidrosalpinksin içindeki sıvının nasıl etkili olduğu, başarıyı neden azalttığı tam olarak ortaya konulamamıştır. Genel olarak bu sıvının rahime doğru akmasının hem mekanik hem de kimyasal olarak embriyonun rahim içine tutunmasını engellediği düşünülmekte.

Tüp bebekte hidrosalpinks

Her ne kadar hidrosalpinks tedavisinin tüp bebeğe başlamadan önce yapılması tavsiye edilse de, bazı durumlarda hidrosalpinks tüp bebek tedavisinin herhangi bir aşamasında tespit edilebilir. Bu gibi durumlarda elde edilen tüm embriyoların dondurulması tavsiye edilir. Embriyo transferi hidrosalpinks tedavisi sonrası yapılmalı.

Aynı öneri rahim içinde sıvı görüldüğü durumlar için de geçerlidir. Hidrosalpinks tedavisinde tüplerin alınmasının yanı sıra, tüplerin açılması (salpingostomi), tüplerin bağlanması, ultrasonla tüp içindeki sıvının boşaltılması gibi tedavi yöntemleri de önerilir. Ancak bu uygulamaların hangisinin tüplerin alınma tedavisinin yerine geçebileceği henüz belirlenememiştir.

Hidrosalpinks tüp bebek başarısını yarı yarıya azaltır

Sonuç olarak hidrosalpinks, özellikle ultrasonda görüldüğü durumlarda tüp bebek başarısını yarı yarıya azaltır. Bunun sebebinin yumurtalıkların uyarılması esnasında tüp içinde daha da artan sıvının rahim içine akışı olduğu düşünülmekte. Bu sıvı ayrıca rahim içi dokusunun (endometrium) embriyonun tutunmasına uygun özelliklerini de azaltarak etki eder.

Hidrosalpinksin varlığı bir yandan gebelik oranlarını azaltırken diğer yandan da gebeliklerin erken gebelik kaybı (düşük) ile sonlanma olasılığını artırır. Bu nedenle tüp bebek yapılacak olan hastalarda hidrosalpinks saptanırsa, bu hidrosalpinksin tedaviye başlamadan önce tedavi edilmesi gebelik şansını artırır. Eğer hidrosalpinks ve rahimde sıvı birikmesi tedavi esnasında saptanırsa embriyoların hepsinin dondurularak, transferin hidrosalpinks tedavisi sonrası yapılması önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.