Doğum Sonrası Jinekoestetik

Doğum Sonrası Jinekoestetik

Doğum sonrası tercih edilmesine rağmen çoğu kadının söylemekten çekindiği vajinoplasti (vagen daraltma) estetik ve sağlık açısından avantajlar sunuyor.

Op.Dr. Alev Özdemir Karabağ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jinekoestetik genellikle doğum, kürtaj, sık cinsel ilişki sonrasında sıkılık-darlık zaman içerisinde azalan vajinanın daha sıkılaştırılması ve toplanması için uygulanır.

Vajinal doku ve kaslarının sıkılaştırılması ve fazla dokunun çıkartılması ile daha dar bir vajina girişi ve vajina oluşturma işlemi ‘vajinoplasti’ olarak adlandırılır. Genital estetik operasyonlar içinde en çok tercih edilen vajınoplasti operasyonudur. Bazen labiaplasti yani vajen dışındaki dudakların da küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesi ameliyatı da aynı anda yapılır.

Vajinanın sıkılığı ve darlığının zaman içinde azalması, hem kadın hem de erkekte cinsel ilişki sırasında duyarlılık ve his kaybı sonucu cinsel tatminsizliği de beraberinde getirir. Bu problem eşlerin birbirinden uzaklaşmasına yol açarken ayrıca bu soruna eşlik eden idrar torbasında sarkıklık ve idrar kaçırma gibi şikâyetler de hastanın yasam kalitesini düşürür. Genital bölgedeki genişleme, cinsel ilişki sırasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ve duyarsızlaşmaya neden olabileceği için vajinoplasti daha önceden doğum yapmamış kişilere de uygulanabilir.
Vajen estetiğinde amaç; hastayı çocuk doğurmamış haline döndürmektir. Hasta yeniden normal doğum yapılmadığı sürece yeniden bir vajinal genişleme durumu olmaz.

Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinoplasti oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve riskleri son derece az olan ameliyat grubundadır. Yaklaşık yarım saat süren vajinoplasti ameliyatında karından herhangi bir kesi yapılmaz, ameliyat sadece vajen bölgesinden yapılır. Ağrı kesici ilaçlarla geçen birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir. Vajinoplasti sonrasında 20 -30 gün sonra dikişler kendiliğinden dökülür. Ameliyattan sonraki 1 aylık dönemde oluşabilecek vajınal akıntının sebebi sıklıkla ameliyatta kullanılan dikişlerin erimesidir. Bu da zamanla kaybolur. Hasta, ameliyattan bir gün sonra taburcu olabilir, ayakta duş alabilir. Aynı zamanda hastalar ameliyattan 6 hafta sonra da cinsel ilişkide bulunabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.