Düşük Hakkında 4 Yanlış Bilgi

Düşük Hakkında 4 Yanlış Bilgi

Amerika’da Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmada kadının anne olma yolunda yaşadığı travma olarak nitelendirilen ‘düşük’ olayı hakkında çarpıcı bir gerçekle karşılaşıldı. Çok sayıda kadın bu konuda yanlış bilgiye sahip. , Tüm gebeliklerin yüzde 20’si düşükle sonuçlanır. Bir çok kadın hamile olduğunu bilmeden bu olayı yaşar. Ağır kaldırmak, seks, egzersiz inanılanın aksine düşüğe sebep olmaz.

Op. Dr. Halit Fırat Erden

Tüp Bebek Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı

—————————————

‘Gebeliklerde düşük niçin olur’ sorusunun cevabını güvenilir bilgilerle cevaplamak kolay değil. Çok sayıda kadın bu konuda yaygın inanç, söylenti veya yarı gerçek sayılabilecek yanlış bilgilere sahip. Durum böyle olunca, düşük yapmanın tam olarak ne olduğu ve buna nelerin sebep olabileceği veya bu konuda nasıl hissedilmesi gerektiği konusunda sağlıksız bilgilere de yer açılmış olunur. Amerika’da Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmayı ve konuyla ilgili 4 yanlış bilgiyi açığa kavuşturmak gerekir.

Yaygın inanç: Düşük nadir yaşanan bir durumdur. YANLIŞ

Amerika’da binden fazla yetişkinin katıldığı bir ankette, katılımcıların yarıdan fazlası düşük oranının yüzde 5 veya daha az olduğunu düşündüklerini belirtti. Gerçekte ise; bilinen tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 20’si düşükle sonuçlanır. Birçok düşük kadınların hamile olduklarını bile bilmeden meydana geldiği için bu oran büyük olasılıkla daha yüksektir.

Yaygın inanç: Düşük yaptıysanız, buna siz neden oldunuz. YANLIŞ

Duyduğumuz en yaygın ve kesinlikle en yanlış şey, kadınların düşük ile gebelik kayıplarını yaptıkları bir şey ile ilişkilendirmesidir. Stres, ağır kaldırmak, seks, egzersiz ve hatta bir tartışma düşük nedeni olarak algılanıyor. Ancak bunların hiçbiri gebelik kaybına yol açmaz. Düşük yapmaya kadının yaptığı bir hareketin neden olması son derece zordur.

Gerçek risk faktörleri arasında ileri yaşın yanı sıra enfeksiyon, kontrol edilmeyen diyabet, tiroit hastalığı, böbrek hastalığı ve diğer bağışıklık sistemi bozuklukları gibi sağlık sorunları sayılabilir. Büyük bir otomobil kazası ile meydana gelen ciddi bir fiziksel yaralanma da gebelik kaybına neden olabilir.  Bazı araştırmalar yüksek miktarlarda kafein tüketiminin düşük nedeni olabileceğini gösteriyorken diğer araştırmalara göre ise bu doğru değil. Bu konuda daha fazla veri elde edilene kadar kafein tüketimini sınırlamanız iyi olacaktır. Günde 200 miligram kafein, yani yaklaşık 350 ml kahve içindeki miktarı tüketmek güvenlidir. Sigara, uyuşturucu madde (özellikle kokain) veya alkol tüketen hamile kadınlarda düşük riski daha fazla olabilir.

Gebelik kayıpları çoğunlukla yüzde 60 üzerinde – fazla veya eksik kromozom gibi bebeğin DNA’sındaki ciddi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar anne ve babanın ailelerinde olabilir ya da annenin yumurtası veya babanın spermindeki rastlantısal sorunlar ile ortaya çıkabilir. Birçok durumda ise doktorlar düşük nedenini bilmemektedir.

Yaygın inanç: Düşük yapmak hamile kalamayacağının belirtisidir. YANLIŞ

Düşük yapan kadınların yaklaşık yüzde 90’ı normal hamilelikler yaşayarak sağlıklı bebeklere sahip olabilir. Vücudun yeniden sağlığına kavuşması, gebelik süresine bağlı olarak, birkaç haftadan bir aya kadar sürebilir. Ancak çoğu kadın 4-6 hafta içinde yeniden adet görmeye başlar. Kadınların yaklaşık yüzde 1’i üç veya daha fazla düşük yapar. Eğer bu sizin de başınıza gelirse, doktorunuz bazı testler isteyerek sebebini araştıracaktır. Bu tetkiklerde hormon sorunları, genetik bozukluklar veya diğer sorunlar araştırılabilir. Nadiren rastlanan bir durum da düşük yapan veya kürtaj yaptıran kadınların rahminin iyileşme sürecidir. Bu bir risk faktörü olabilir ancak tedavisi mümkündür.

Yaygın inanç: Kadın için eksikliktir. YANLIŞ

Bazı kadınlar suçluluk, hayal kırıklığı, şok veya eşlerini başarısızlığa uğrattığını hissedebilir. Bu kadın için bir eksiklik değildir. Bu sorunun nedeni bulunduğu takdirde çözüme kavuşacak bir konudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.