Estetik Dolgu Körlüğe Neden Olabilir

Estetik Dolgu Körlüğe Neden Olabilir

Estetikte cerrahi uygulamaların yerini minimal invaziv yöntemler aldı. Kişilerin bıçak altına yatmadan, acısız-ağrısız şekilde estetik görünüme kavuşmasını sağlayan bu yöntemlerden en popüler olanı ise emilebilir dolgulardır. Dolgu uygulaması esnasında ya da sonrasında körlük-cilt nekrozu (doku ölümü) gibi ciddi komplikasyonlar yaşama riski çok yüksektir.

Dr. Nihat Mustafayev

Medikal Estetik Uzmanı

Dolgu işleminin kişilerin sağlığını riske etmeden uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.Estetik dermatolojide en sık uygulanan işlemlerin başında emilebilir dolgular geliyor.

Güvenilir, sağlıklı sonuca ulaşmaya çalışan kişiler sağlık alanında yeni gelişmeleri takip etmelidir. Ultrason görüntülemesi altında yapılan hyaluronik asit dolgu uygulaması, olası risklerin yaşanmasını önlemektedir.

Sağlıklı-güvenli güzelliğe ulaşmak

Güvenli uygulamalar estetik sürecinin en önemli basamağıdır. Hiç kimse güzelleşmek uğruna sağlığını kaybetmek istemez. Dolayısıyla dolgu gibi popüler ama bir o kadar da riskli bir işlemin uzman hekimlerce yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde körlükten cilt nekrozuna kadar pek çok sağlık sorunuyla karşılaşmak mümkün hale gelir.

Dolgu ile ilgili komplikasyonlar; ürünün kendisinden (dolgu malzemesi), ürün ve organizma etkileşiminden (alerjik reaksiyonlar, inflamatuar yanıtlar) veya uygulanan enjeksiyon tekniğinden (kas hareketi nedeniyle ürünün birikmesi veya yerinden çıkması, damar içine sızması ya da toplanması) kaynaklanabilir. Enjeksiyon veya dolgu malzemesi damarsal yapılarda birikip sinirlere baskı yaparsa cilt nekrozu adı verilen doku ölümü gerçekleşebilir. Ayrıca nadir durumlarda da körlüğe neden olabilir.

Ultrason Destekli Dolgu Uygulaması

Yayınlanan son makaleler ve kılavuzlar doğrultusunda; deri ve alttaki dokuya gelebilecek olası hasarı en aza indirmek için hyalüronik asit dolgu maddeleriyle dolgu işlemini gerçekleştirmek çok önemlidir. Çünkü hyalüronik asit dolgu maddeleri, komplikasyon durumunda çözülebilir olma avantajına sahiptir. Daha da önemlisi, dolgu uygulamasının yapılması ya da komplikasyona neden olan dolgunun vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla uygulanan ultrason yöntemidir. Bu bir tedavi biçimi literatürde yer almakta, Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde prosedür olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde ise yeni bir uygulama olarak kabul edildi, yaygınlaşması için eğitimler verilmektedir. Ultrason destekli dolgu sayesinde dolgunun yapılacağı bölgenin uygun olup olmadığı hatta daha önce yapılan dolgunun derideki yerinin belirlenmesi sağlanabilir.

Estetik dermotolojide ultrason yöntemi

Son yıllarda yüz, boyun, vücudun diğer bölgelerinin anatomisi hakkında öğrenilen bilgileri artan taleple birlikte uygulama fırsatı da arttı. Fakat uygulamanın körü körüne yapılması oldukça tehlikelidir. Ultrason altında enjeksiyon yapılan bölgeyi bilmek ve riskli alanlardan uzak durmak mümkün.

Dolgu uygulamasında risk damar içi enjeksiyon

  1. Dolguyu görselleştirmek: Bazen dolgu maddesi aslında olması gereken alandan, istenmeyen bir bölgeye hareket edebilir. Ultrason sayesinde dolgunun nerede olduğunu görme imkânı elde edebiliyoruz.
  2. Damar içi enjeksiyonları önlemek: Enjeksiyon yaparken en büyük risk damar içine girmektir. Bu durum istenmeyen sonuçlara yol açabilir; mesela körlük, cilt nekrozu gibi. Ultrason altında damarlar görselleştirildiğinde bu önlenebilir.
  3. Komplikasyonu yönetmek: Dolgu sonucu iltihaplanma (gronülom), düzgün şekilde enjekte edilememe veya damar içine enjekte edilmişse ultrasonu tedavi için kılavuz olarak kullanılabilir. Dolgunun nerede olduğunu görüp, doğru noktaya müdahale ile tedaviyi gerçekleştirebilir.

Ülkemizde uygulamanın sistemde yaygınlaşması, estetik kliniklerinin kesin protokollere bağlanarak işlemleri gerçekleştirmeleri, toplum sağlığı açısından önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.