Sakinleştiren 8 Besin

Sakinleştiren 8 Besin

Sakinleştiren besin stres içindeki yaşamın kurtarıcı olabilir. Çünkü giderek daha da karmaşık hale gelen yaşam şartları, değişen dünya, gelişen teknolojiye adapte olmaya çalışırken, stres kaçınılmaz. Stresin kökenini bulmak elbette çözüm arayışı için daha doğru bir adım. Ancak hormonal dengenin düzenlenmesine yardımcı olarak zihni, psikolojiyi olumlu yönde etkileyen besinlerden destek almak fayda sağlayabilir. 

Diyetisyen Sıla Bilgili Tokgöz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Doğru besin-yeterli miktarda hazırlanmış beslenme programıyla sakinleşip, stres azaltılıp, kaygı hafifletilebilir.

Böyle dönemlerde stresi minimize edecek yiyeceklere beslenme programında daha çok yer verilebilir. Bu besinler, mutluluk ve haz ile ilişkili endorfin, seratonin ile dopamin hormonları aktivite eder. Böylece daha iyi hissedilir. Ancak toksik olan dozdur. Besinlerin porsiyonuna uygun tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Avokado

Folik asit, beyin fonksiyonlarının devamında son derece önemlidir. Ayrıca B12-B6 vitaminleri ile folik asit, bilişsel performans, ruh halini de olumlu etkiler. Diğer tüm meyvelerden daha fazla folik asit içeren avokadonun sadece dörtte birinde bile çok yüksek oranda B grubu vitaminleri mevcut. Bu sayede strese karşı son derece etkili olan meyveler arasında ilk sıralarda yer alır.

Yaban mersini

Yaban mersini C vitamini, flavonoidler ve polifenollerden zengin bir besindir. Bu antioksidanlar beynin ‘iyi hissetme’ kimyasalı olan seratonin salgısı için gereken triptofanın yıkımını azaltır, kan dolaşımının iyileştirilmesine ve hafızanın geliştirilmesine yardımcı olur. Böylelikle genel sağlıkta iyileşme sağlar. Yaban mersini içerdiği C vitamini sayesinde stresle başa çıkmaya da destek verir.

Muz

Muz içeriğindeki triptofan aminoasidi sayesinde mutlulukla ilişkili olan serotonin adlı nörotransmitterin salgılanmasına destek verir. Serotonin uyku, iştah ve dürtü mekanizmasını düzenler. Artmış serotonin seviyesi, ruh halinin iyi olmasını sağlayarak stresle baş edebilmeye yardımcı olur.

Badem ve fındık

Badem, fındık, fıstık ve kaju gibi triptofandan zengin olduğu bilinen sert kabuklu yemişlerin tüketilmeleri de stresi azaltmada etkilidir, kaygıların yatışmasına katkı sağlar. Serotonin sayesinde beyin ve vücudun diğer kısımlarına, kişinin iyi hissettiğine dair sinyaller gider. Sert kabuklu yemişler çinko ve magnezyum da içerir. Bu iki mineralin besinlerle düzenli olarak alınmasının düşük depresyon oranıyla ilişkili olduğu saptanmıştır.

Kuşkonmaz

Günlük ihtiyacımız olan folik asidin neredeyse üçte ikisini karşılayan kuşkonmaz, ruhsal strese karşı koruyucu rol üstlenir. Birçok çalışma folik asidin depresyon tedavisinde etkili olduğunu göstermiş. Yapılan çok sayıda çalışmalarda; depresyon, bipolar bozukluk ve bilişsel işlev bozukluğu olan hastalarda aynı zamanda kan folik asit düzeylerinin de düşük olduğu bildirilmiş.

Papatya

Papatya yatıştırıcı etkisi sayesinde anksiyete sorununda etkilidir. Aynı zamanda spazmları çözücü ve yangı giderici özellikleriyle kişinin günün stresinden kurtulması ve rahatlamasına katkı sağlar. Stresin ilk belirtilerinden biri, “uykusuzluk” olarak bilinir. Yatıştırıcı özelliği olduğu için özellikle uykusuzluk problemi olan kişilerin gece yatmadan önce bir fincan papatya içmeleri önerilir.

Yer elması

Yer elması, bağırsaklarda yaşayan yararlı dost bakterilerin çoğalmalarını teşvik eden iyi bir prebiyotik kaynağı., Prebiyotiklerin bağırsak-beyin ekseninde pozitif etkisi bazı psikiyatrik hastalık semptomlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir. Özellikle depresyon ile kötü bağırsak florası arasında ciddi bir ilişki var. Bağırsak bakterilerinin dengesi değiştiğinde, yani kötü bakteri sayısı arttığında veya bakteri çeşitliliği azaldığında sadece beyindeki kimyasalların seviyesi değişmez aynı zamanda davranışlarda da belirgin değişim olur, strese eğilim artabilir.

Yulaf

İçerdiği B6 vitamini sayesinde vücudun haz-mutluluk mekanizmasını aktif eden serotoninin salgılanmasını kolaylaştırır. Kahvaltılarda muzlu yulaf lapası tüketmek stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu besinlerden uzak durun!

  • Şeker içeriği yüksek içecekler
  • Rafine besinler
  • Kızarmış yiyecekler
  • İşlenmiş etler
  • Rafine tahıllar
  • Bisküvi
  • Yüksek yağlı mezeler
  • Hamur işleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.