Grip Zatürreye Zemin Hazırlıyor

Grip Zatürreye Zemin Hazırlıyor


G
rip sonraki ölümlerin asıl nedeninin grip virüsünün yaptığı zatürre ya da grip sonrası bakteriler ile gelişen zatürre olduğu belirtiliyor. Kasım ayının sonuna denk gelen Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi haftası dolayısı ile hastalığa dikkat çekiliyor.

Doç.Dr. Kemal Tahaoğlu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Grip salgınları zatürre oluşumuna zemin hazırlar. Gripten sonraki ölümlerin asıl nedeni grip virüsünün yaptığı zatürre ya da grip sonrası bakteriler ile gelişen zatürredir.

İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında altıncı, Türkiye’de ise beşinci sırada yer alan zatürre akciğer dokusunun ilthaplanması olarak tanımlanıyor. Başta bakteriler olmak üzere birçok mikroorganizma zatürreye neden olabiliyor.  Bebek ve çocukların yanında, yaşlı ve müzmin hastalığı olan zatürre, erişkinlerde hem daha sık görülüyor, hem de daha ağır ve ölümcül olabiliyor.

Zatürreye dikkat çekmek için her yıl Kasım ayının son haftasının “Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi” haftası olarak kabul edildi. Şeker, kalp, akciğer, böbrek, beyin, kas ve bazı kan hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin zatürre bakımından risk grubundadır.

Tanıda geç kalmamak çok önemli

Zatürrenin en önemli belirtilerinin aniden ortaya çıkan, üşüme titreme ile yükselen ateş olduğunu belirten Doç. Dr. Tahaoğlu, “hastalar yan ağrısı, öksürük, pas renginde balgam çıkarmaktan yakınabilirler” diyor.

Alkol ve sigara kullananlarda, büyük ve uzun süre yatmaya neden olan ameliyatlar sonunda zatürre gelişme sıklığının artar. Ölümle sonuçlanacak bir hastalık olan zatürrede en önemli nokta tanıda geç kalmamak ve uygun tedaviyi en kısa sürede başlamaktır.

Korunmak için aşılanın!

Zatürreden korunmada aşıların da önemli bir yer tutar. Zatürre risk grubunda bulunan ve 65 yaşın üstünde olan bireylerde 5 yılda bir olmak üzere zatürre aşısı yapılmasını önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.