Güneş Gözlüğünde 7 Noktaya Dikkat!

14.07.2020
1.905
Güneş Gözlüğünde 7 Noktaya Dikkat!

Güneş ışınlarının göz hastalıklarına zemin hazırlayabileceğine dikkat çeken Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), güneş gözlüklerinin yaz aylarında gözlere yönelik önemli bir korunma önlemi olduğunu bildirdi. Dikkat edilmesi gereken 7 özellik sıralayan TOD, “Yüzde 100 UV koruyucu olmasına özen gösterin, büyük camlar tercih edin” tavsiyesinde bulundu. 

Prof. Dr. Mustafa Kemal Arıcı

Türk Oftalmoloji Derneği

Optik Refraksiyon Birim Başkanı

İnsan gözü kabaca güneşten gelen 400 ile 760 nanometre arasındaki ışık bandına duyarlıdır. Güneşten gelen 400 nanometre -ki buna Ultraviyole (UV) denir- ve altındaki ışınlar yüksek enerji içerdikleri için hücre ve hücre DNA’sı üzerine olumsuz etkilere sahiptir. UV ışınlarının dalga boyu küçüldükçe zararlı etkileri de artar. En zararlı dalga boyu olan UV-C, normalde atmosferdeki ozon tabakasını geçmez.

Ancak eğer ozon tabakasında hasar varsa, bu durum en zararlı ışın bandının da dünyaya ulaşmasına neden olur. Bu zararlı ışınlar göz çevresi, göz kapakları, cilt kanseri, kornea şeffafiyetinde bozulma, daha erken yaşta katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi görme yetisini tehdit eden hastalıklara zemin hazırlayabilir. Tüm bunlardan korunma seçeneklerinden biri güneş gözlüğü kullanmaktır.

Gözlük alırken nelere dikkat edilmeli? 

Güneş gözlüğü alırken kozmetik olarak yüze yakışmasının yanı sıra göz sağlığı için akılda tutulması gereken özellikler vardır. Bu özellikleri dikkate alınarak ekonomik, fonksiyonel ve beğeniye uygun güneş gözlüğü alınabilir.

  • Ultraviyole (UV) koruyucu etikete bakın. Güneş gözlüğü satın alırken aranacak en önemli şey, UV ışınlarını yüzde 100 engellediğini gösteren bir etiketi bulunmasıdır. Bu ilk dikkat edilmesi gereken kuraldır.
  • Daha büyük daha iyidir. Güneş gözlüğü, göz bölgesinde ne kadar fazla alanı kaplıyorsa o kadar iyi korur. Özellikle yandan gelen UV ışınlarını kesen/girmesine engel olan büyük boyutlu gözlük tercih edilmelidir.
  • Daha koyu camlar daha iyi koruma sağlamaz. Çok koyu camlar havalı görünse de daha fazla UV ışınını engellemez. Sadece camın rengine değil ne kadar fazla UV engellediğine bakılmalıdır.
  • Cam rengi önemli değildir. Bazı gözlük camları sarı, yeşil veya gri gibi çeşitli renktedir. Farklı renkte güzel görünmesi zararlı ışınları daha iyi engellemez. Spor yapanlar için yararlı olabilecek görüntü, renk kontrastını artırabilir.
  • Polarize camlar UV’yi değil yansımayı önler. Güneş gözlükleri, deniz veya göl yüzeyi gibi yansıtıcı yüzeylerde polarize camlar yansımayı azaltır. Ancak UV korumasına sahip olması daha önemlidir.
  • Gözlük maliyeti, satın almada en önemli faktör değildir. Güneş gözlüklerinin pahalı olması kaliteli olduğu anlamına gelmez. Gözlüğün yüzde 100 UV engelleme özelliğini gösteren etikete sahip olması gözlüğün fiyatından daha önemlidir. Fiyatı makul gözlükler de bu özelliğe sahiptir.
  • Kalite standartlarını kontrol edin. Güneş gözlüğünün TSE, CE işareti gibi kalite standartlarına sahip olmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.