Hamilelikte Yaralanmalar

Hamilelikte Yaralanmalar

Hamilelikte bazen görünmez kazalar geçirilebilir. Bazı durumlarda kazalar hafif  bazen anne ve bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Op. Dr. Senai Aksoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte ortalama yüzde 10 küçük veya büyük travma-yaralanmalar oluşur. Bu yaralanmalar bazı vakalarda hem anne hem de bebek açısından ciddi problemlere neden olabilir. En çok karşılaşılan yaralanmalar motorlu taşıt kazaları sonucunda meydana gelir.

Anne adaylarının en fazla başına gelen kaza ve travmalar otomobil kazaları, ateşli silah yaralanmaları, delici, kesici yaralanmalar, emniyet kemerine bağlı yaralanmalar, denge kaybına bağlı düşme vb. kazalar ayrıca saldırı ve dayak olarak sıralanabilir.

Travmanın Yol Açabileceği Riskler

Kaza sonrası travmaların anne ve bebek üzerinde çeşitli etkileri olabilir. Bunların başında yer alanlar:

•        Düşük

•        Erken doğum

•        Bebeğin ölümü Plasentanın erken  ayrılması (Dekolman plasenta)

•        Rahmin (Uterusun) delici travmalarla yaralanması ve delinmesi

•        Ender vakalarda bebeğin yaralanması

•        Anneyle ilgili bir çok organda yaralanma, dalak yaralanmasına bağlı vb. karın içi kanma olabilir.

Hamilenin başına gelen ister küçük, ister büyük bir kaza veya travma (düşme, yanma, yaralanma vb.) olsun, anne adayının bir şikayeti olmasa bile mutlaka hemen uzmana veya hastaneye başvurması gerekir. Anne adayının ve bebeğin durumunu tespit etmek gerekli test ve tahlililerin yapılıp ihtiyaç olduğu takdirde tedavi uygulanmalı.

Bazı travma vakalarında ise bebeğin kanı annenin kan dolaşımına geçebilir. Hamilede kan uyuşmazlığı söz konusu ise anneye koruyucu iğne yapılır. Bunun dışında gerekli görülen durumlarda tetanoz toksoidi ve aşısı yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.