Hipnoz ile Doğum Nedir?

Hipnoz ile Doğum Nedir?

Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın “hipnodoğum” tekniği medya dünyasında gündeme geldi. Hipnodoğum kişinin beyin gücüyle kendini  doğuma hazır hale getirmesi ve mümkün olduğunca doğumu ağrısız ve kolay şekilde yapması anlamına gelir.

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Kadının doğumun doğal sürecini kabullenmesini sağlayan  hipnodoğum yöntemi oldukça faydalıdır. Bu öğretiyi benimseyen kadınlar doğumu tıbbı yardım almadan yapabileceğini düşünebilir işte bu noktada hipnodoğum doğru bulunmaz. Tıbbi gerçekleri ve doktorları dikkate almak şartıyla bütün hamileler bu tarz eğitimler alabilir.

Hipnodoğum normal doğum kararı veren anne adaylarının doğum sürecini ve  doğum korkusunu yenebilmesi amacıyla doğum öncesinde hipnoz tekniği ile eğitim almaları anlamına gelir. Hamile olduğunu öğrenen birçok kadın ilk önce normal doğum yapmak istiyor ama bazen korku, bazen kontrol duygusu bazen de tıbbı zorunluluk nedeniyle sezeryana yöneliyorlar. Önemli olan bu korkuyu yenebilmek, doğum sancısının  kontrol edilebileceğine inanmak. Hipnodoğumda da ana amaç; bu korkuları yenmek, vücudu bir şekilde kontrol edebilmek,  doğum denen bu mucizeyi kendi akışına bırakmak.

Hipnodoğumun altında yatan asıl nokta kişinin bir şekilde beyin gücüyle kendini  bu doğuma hazır hale getirmesi, yaşanacak sürecin doğal olduğunu algılayıp bunlarla mücadele ederek doğumu ağrısız ve kolay şekilde yapmasıdır. Bunu başarmak kurslarla, toplantılarla, seminerle, görsel ve yazılı bilgiler edinerek mümkün olabilir. Hipnodoğum bir kadının gebe olduğu zaman bu durumu nasıl heyecanla ve mutlulukla karşılıyorsa aynı şekilde doğumu beklerken de aynı duyguları hissedebilmesini sağlamaktır.

Hipnodoğum bilinç altındaki doğum korkusunu, endişesini silme çalışmasıdır. Bu yöntem zihinsel iyileştirme tekniklerini  kullanarak hastaya bazı öğretileri vermek ve doğum sırasında bu öğretilerden faydalanmaktır. Ancak belirtmek gerekir ki düşünerek ağrıyı hafifletmek mümkün fakat  tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Bilinmesi gereken şey; doğum sanıcısı kabul edilebilir, mücadele edilebilir bir ağrı olduğudur. Doğum sancısının algılanması kişiden kişiye değişir. Bazıları çok rahat, çok az ağrı çekerek doğururken bazıları büyük sıkıntılar çekerek doğum yapıyor. Aslında aynı ağrı ama tepkiler birbirinden çok farklı. İşte o tepkileri kontrol etmek, baskılamak ve törpülemek bir takım öğretilerle mümkün.

Kişinin bu öğretiyi benimsemiş olması ve  bunu kontrol etmeye çalışması kesinlikle avantajdır. Ama önemli olan bunları yapmayı çalışırken tıbbı birtakım gerçeklerden de uzak durmaya çalışmamak. Çünkü doğum yapacak kadın şöyle düşünebilir;  “ben bu öğretiyi benimsedim doğumumu tıbbi yardım almadan yapabileceğim, doktor bana hiçbir şekilde dokunmasın!” işte bu noktada hipnodoğumu doğru bulmuyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.