İdrar Kaçırmada Yeni Yöntem

İdrar Kaçırmada Yeni Yöntem

İdrar kaçırma tedavisinde Ekstrakorporal Manyetik Innervasyon (ExMI) adı verilen yeni yöntem umut veriyor. Manyetik dalgalarla pelvis taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak manyetik dalgalarla uyarılmaktadır.

Op. Dr. Filiz Candan Topuz

Kadın Hastalıkları Uzm.

İdrar kaçırmada Ekstrakorporal Manyetik Innervasyon (ExMI) yönteminde kaslar her manyetik dalgada kasılır sonrası gevşer. Hasta tedavi süresince pelvis kaslarının kasılıp gevşediğini hisseder.

İdrarı ve büyük abdesti tutmaya yarayan kasların (sfinkter) fonksiyonlarını artırır ve pelvik taban kaslarını güçlendirir. Diğer ameliyat dışı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi vajina ya da makata herhangi bir alet uygulanmaz. Hasta bir sandalyede 20-30 dakika süreyle elbiseleri ile oturur. İdrar kaçırmaya gaz ve büyük abdest kaçırma da eşlik ediyorsa bu şikâyetlerde tedavi sonrasında düzelmektedir.

Uygulama haftada 2 kez 8-10 hafta süreyle yapılmaktadır. Görevli hemşire tarafından doktorun öngördüğü şekilde uygulanır. Literatürde başarı oranları oldukça yüksektir (%60-80). En önemli avantajı diğer yöntemlerde olduğu gibi hastanın vajinasına ve makatına herhangi bir alet uygulanmamasıdır. Her tip idrar kaçırmada etkilidir.

Tedavide düşük ve yüksek frekanslı dalgalar kullanılmaktadır. Hasta sandalyede oturduğu süre içinde ilgili bölgede hafif bir titreşim ya da dalgaların çarpma hissini duyabilir; hatta pelvik kasların kasıldığını hissedebilir. Tedavi sırasında ve sonrasında ağrı duymaz. Tedavi biçimi hastanın şikâyetlerine göre mutlaka hekim tarafından düzenlenmelidir. Manyetik tedavinin hekim tarafından öğretilen hastanın kendi kendine uyguladığı pelvik taban egzersizleriyle desteklenmesi tedavideki başarıyı artırır.

İdrar Kaçırması Olan Hastanın Tedavi Seçimi
Hastanın şikayetleri, hafifse ya da sıkışma tarzında idrar kaçırma varsa ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer hastanın şikayetleri ciddiyse ped kullanıyor ve idrar kaçırma sosyal hayatını etkiliyorsa seçilecek tedavi yöntemi ameliyattır.
Günümüzde lokal anestezi kullanarak küçük bir kesi ile 10-15 dakika süren ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda hasta aynı gün taburcu edilmektedir ve uzun dönem başarı oranları % 95’in üzerindedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.