Kadına Şiddet ve Cinsel Şiddet Haberleri

17.10.2012
37
Kadına Şiddet ve Cinsel Şiddet Haberleri

şiddet,basında şiddet,kadına şiddet,haberler,şahika yüksel,ayşe devrim başterzi, türk psikiyatri derneği,Kadına Şiddet ve Cinsel Şiddet HaberleriGünümüzde en ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün kadınlar geleneksel kavramların da etkisiyle fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Dünyada her yıl 5000 kadın ailesinin onurunu zedelediği gerekçesiyle öldürülmektedir. Basında yer alan “Kadına Şiddet ve Cinsel Şiddet Haberleri” bizleri nasıl etkiliyor?

ABD Ulusal Kadına Yönelik Şiddet Taramasının verilerine göre her 6 ABD’li kadından biri ve 33 ABD’li erkekten biri çocuk ya da erişkin dönemde tecavüz girişimine ya da tecavüze uğramaktadır. Türkiye’de ise her 10 kadından 4’ü cinsel şiddet de dahil olmak üzere erkeklerin şiddetine maruz kalmakta, her 5 çocuktan 1’inin istismar gördüğü düşünülmektedir.
  

Kadına yönelik şiddet ve cinsel şiddet haberleri yaygınlığı nedeniyle basında sık yer bulmaktadır. Yazılı ve görsel medya günümüzün temel kitle iletişim aracı olarak bu haberleri yayınlarken okuyan ve izleyen insanlar üzerine oluşturdukları etkiler açısından sorumluluk sahibidir. Radyo, televizyon, filmler, yazılı basın ve internet insanların algılarını, düşüncelerini ve davranışlarını cinsiyet rolleri ile ilgili olduğu gibi şiddet konusunda da etkilemektedir. Ülkemizde yaşanan 2 büyük deprem sonrasında, depremden kilometrelerce uzakta yaşayan insanlarda yayınlanan haberlerde tanık oldukları sahneler nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu gelişmiştir. Ayrıca medyada şiddetin ve cinsel şiddetin sürekli yayınlanması özellikle gençlerin antisosyal davranış özelliklerini normal olarak kabul etmelerine yol açmaktadır.

Prof. Dr. Şahika Yüksel   –  Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.