Kaybetmek Korkusu

07.07.2014
100
Kaybetmek Korkusu

İnsanların hayatlarının belli bir döneminde kaybetme korkusu. Kaybetme korkusu sevgili veya eşe karşı hissedilebileceği gibi, anne baba gibi yakınlara karşı da oluşabiliyor.

Dr Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı

Korku türlerinin üzerinde kontrol altında bulunan, olumlu ve insanı bir duygu olarak gözlemleyerek ortaya çıkıyor. Bu duygu durumu, açıklamalara olan bağlılığı artırıyor, insanların sevdiklerine karşı daha olumlu bir tavır içine girmeye yardımcı oluyor. Peki kaybetme korkusu nedir, insanlar nasıl etkiler, hayatı olumsuz etkilemesi için neler yapılabilir?

Kaybetme Korkusu Nedir?

Kaybetme korkusu; Kullanıcıların sahip olduğu kısıtlamaları istemedikleri zamanlarda yaşadıkları bir duygudur. İnsanların hayatları boyunca yaşadığı ve strese neden olan olgular arasında yer alır. Bu çalışma kaynağı; Sahip oldukları mutluluk süreleri, yalnız kalmak istememek ve sevdiklerinden ayrı kalmak istenmemesi olabilir.

Bu duygu dozunda olduğu süre boyunca, kullanma güdüsü olmayı artırır. Ancak bu duyguda aşırıya kaçılması, takıntı haline getirilmesi yaşam güvencesi önemli ölçüde bozar ve mutlaka destek bulunması gerekir.

Bu durumdaki korkular, psikolojik ve bozukluklara neden olabilir. Örneğin, aşırı stres bozukluğu, yoğun stres nedeniyle depresyon gelişebilir. Bunun nedenlerine inerek, arşivlerinden elden çıkarmaları gerekir.

Kaybetme Korkularının Başlıca Nedenleri

Kaybetme korkusunun en nedenleri arasında, anne ve baba tarafından yetiştirme tarzı yer alır. Çocukluk dönemlerinde hayatın tehlikeleriyle dolu olduğu ve dış bölgeye güvenilmemesi gerektiği şeklinde yetiştirilen kişiler, insanlara güven duymamaya başlar. Bu durumdaki kişiler, anne ve babaya bağlı kişiler gelişmiş olabilir.

Kişilerde özgüven eksikliği gelişir, müşterilerin bağımlı olarak yaşamamaya başlaması da, insanların kaybetme korkusu yaşamalarına sebep olabilir. Bu oluşumun sürekli olarak kişide olması, ruh halini etkileyerek, takıntılara (takıntılara) dahi neden olabilir. Kaybetme korkusunu kullanan kişinin kendisidir. Bunu kabul ederek, bu duygudan korkmamak insanları bu birikimleri kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Kaybetme Korkusuyla Nasıl Baş Edilebilir?

*Bunu çözebilmek için kişi öncelikle, kararlı bir tavır sergilemelidir.

*Kişiler cihazlarına ev sahipliği yapmayı denemeyin, onu elden çıkarmayın, kontrolü bırakmayı bırakmayın, kendilerine odaklanmalı.

*Kişi yaşamı yeni gezinti eklemeli, kendine zaman ayırmayı alışkanlık haline getirmelidir.

*Kaybetmekten korkulan kişiyle sürekli birlikte olmaktan kaçınılmalıdır.

*Kişiler hayattaki en değerli varlıklarındandır, diğer insanlardan sonra geldiklerini unutmamalıdır.

*Bu önerilere rağmen kaybetme korkusu devam ediyorsa, mutlaka bir uzmandan psikolojik destek talebinde bulunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.