Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Teknolojinin ilerlemesi ve buzdolabının yanı sıra derin dondurucuların da evlerde yerini alması kurban etinin saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir.

—————–

Et ve et ürünleri çabuk bozulma riski taşır. Özellikle dondurulmuş etlerin çözüldükten sonra kesinlikle yeniden dondurulmaması gerekir. Kurbanlık etlerin küçük parçalar halinde saklanması bu riskin önüne geçer. Etin kesilir kesilmez buzdolabına konulması da ete zarar verir. Etin temiz kaplarda güneş görmeden ve hava alması sağlanarak bir süre bekletilmesi gerekir. Etlerin kesir kesilmez buzdolabına kaldırılması veya büyük parçalar halinde dondurucuya konulmasının da sıkıntılı oluşturur. 5-4 saatlik bir bekleme süresinden sonra et buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresinin kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişebilir. Normal buzdolabında et 5-6 gün kıyma ise 3 gün içinde tüketilmelidir. Hayvan kesildiğinde eti serttir. Taze etin pişirilmesi ve hazmı zordur. Kurban eti en az bir gün sonra tüketilmelidir.

Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi, kanserojen maddelerin oluşumuna yol açar. Etlerin tek olarak pişirilmek yerine; sebzelerle birlikte pişirilmesi ve bu şekilde tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Et ızgarada pişirilirken, ateşle arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Çok yüksek ısı, dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açacağı için besin kaybını artırır. Etlerin haşlanarak pişirilmesi, sağlıklı olmasının yanı sıra ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.

Dondurulmuş etlerin buzdolabının normal bölümünde veya oda ortamında çözülmesinin sağlanması gerekir. Et keserken ayrı sebze keserken ayrı kesme tahtalarının kullanılmasını bunun çapraz bulaşmayı engeller.

Son olarak et ve kemiklerin haşlanmasıyla elde edilecek olan suların da buzdolaplarının dondurucularında saklanabilir. Bu sular daha sonra yemek yapımına ayrı bir tat katar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.