Küresel ‘Yalnızlık Krizi’ Geliyor!

28.03.2021
2.527
Küresel ‘Yalnızlık Krizi’ Geliyor!

Covid-19’la birlikte oluşan küresel pandemi 65 yaş üstü kişilerde madde kullanım oranını hızlanarak arttırdı. Yalnızlık, ileri yaştaki bireyleri madde kullanımına yönlendirdi. Eğer Türkiye 10 yıl içinde ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kurmak istemiyorsa şimdiden önlemini almalıdır. İleri yaştaki insanların yalnızlaşma ve madde kullanımına ihtiyaç hissetmemesine dair çalışmaların yapılması şart.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Psikiyatrist

Küresel pandemi ileri yaştaki kişileri madde kullanımına daha hızlı yönlendirdi. İngiltere’de 2018 yılında kurulan Yalnızlık Bakanlığı çalışmasında 75 yaş üstü bireylerin yüzde 27’sinin yalnızlık çektiği, bu kişilerin de madde kullanmaya daha yatkın olduğu saptandı. Japonya’da da bakanlık kuruldu. Türkiye gerekli çalışmaları yapmadığı takdirde 10 yıl içinde bu sorunla karşı karşıya kalacak.

Dünya küresel ve büyük bir resetleme yaşıyor.

Genç ve ileri yaşla ilgili küresel pandeminin oluşturduğu yalnızlık ve psikiyatrik hastalıklar ciddiye alınmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde hastalık bizi yönetecek. Oysa biz hastalığı yönetmeliyiz. İleri yaştaki kişiler antidepresana başladı, Alzheimer hastalarının tablosu daha hızlı ilerledi. Covid-19’a şu an ‘Great Reset’ deniyor. Dünya küresel ve büyük bir resetleme yaşadığı için toplumlar kendini resetlemek zorunda. O yüzden Great Reset kavramını muhakkak politika belirleyicilerin göz önüne alması gerekir.

Küresel pandeminin ileri yaştaki bireylerin sorunlarını, gençlerden daha çok tetikleme riski yüksek. Türkiye’de ileri yaştaki kişilerin alkol kullanımı sosyal içicilikten öte bir durumda. Gençlerin sorunu olarak görülen uyuşturucu-keyif verici, yasal amaçların dışında kullanılan maddeleri ileri yaştaki kişiler entelektüel ilişkileri nedeniyle çok rahat elde edilip kullanıyor.

Covid-19 uyuşturucu piyasasını etkiledi

Covid-19 sadece hastaneleri etkilemedi, uyuşturucu piyasasını da etkiledi. Birçok ülkenin ilaca ulaşması zorlaştığı için yasa dışı kimyasalların küresel satışı arttı. Ucuz kimyasalların kullanımı, karanlık web alanlarının bu konuda aktif olması, aşırı doz nedeniyle ölen insanların artması, esrar tıbbi medikal amaçların dışında kötüye kullanıldı.

Birçok ülke güvenlik güçleri mücadelesini aksattı, kaçakçılık yol-yöntemlerinin değişmesine neden oldu. Bağımlı oldukları maddeyi bulamayan ya da artan fiyatı ödeyemeyen bağımlılar genellikle yerel laboratuvarlarda üretilen çok daha tehlikeli-ucuz kimyasallara yöneldi.

INCB 2020 Raporu, bir yandan dünyanın farklı bölgelerindeki gelişmeleri ve karşılaşılan sorunları ayrıntılı biçimde ele aldı. Raporda doz aşımı yüzünden geniş çaplı ölümlere neden olan fentanil tehlikesi, sözleşmelere aykırı biçimde giderek yaygınlaşan cannabis’in (esrar) tıp ve bilimsel araştırma dışı kullanımına izin verilmesi, uyuşturucuların eldesinde kullanılan öncül kimyasalların farklılaşması ve her hafta piyasaya yenileri çıkan psikoaktif maddelerin denetimi hakkındaki görüşler de yer aldı. 2020 Raporu, BM’nin diğer organları ile hükümetlere tavsiyeleri de içerdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.