Mevsimsel Depresyona Dikkat

17.10.2012
26
Mevsimsel Depresyona Dikkat

Prof. Dr. Emin M. CeylanKış aylarında aşırı yemek yeme, kilo artışı, enerji kaybı ve aşırı uyku… Mevsimsel depresyonun başlangıç üçlüsü olarak tanımlanan bu belirtileri kendinizde görüyorsanız depresyonda olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Prof. Dr. M. Emin Ceylan

Toplumda % 3-5 oranında görülen depresyonun pek çok sebebi ve türü vardır. Özellikle sonbahardan kışa geçilen dönemlerde ışığa bağlı etkenlerle duygu durum bozuklukları yaşanır. İlk defa 1984 yılında Seasonal Affective Disorder-SAD olarak ortaya atılan mevsimsel duygu durum bozukluğu mevsime bağlı depresif duygu değişikliklerini tanımlamaktadır. 1987 yılından günümüze DSM tanı sisteminde yerini almış olan SAD günümüzde klinik pratiğinde genellikle fototerapi yöntemiyle tedavi edilmektedir.

Her iki kişiden biri depresyona giriyor!
Günümüz koşullarında her iki kişiden biri depresyona giriyor. Alkol ve madde kullananların, stresli ortamlarda yaşayanların, parçalanmış ailelerde büyüyen çocukların, aile yükü bulunan kişilerin, daha önceden depresyon geçirmiş kişilerin depresyona yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Depresyon, ne kadar önlem alınsa da kolay kurtulamayacağımız bir durumdur. Toksik maddelerden uzak durmak, düzenli ve öngörülebilir bir yaşam tarzının içinde bulunmak, depresyona karşı korunmada yapılabileceklerin başında geliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.