Mutlu İlişki Neden Biter?

Mutlu İlişki Neden Biter?

Büyük aşk ve hayallerle başlayan evlilikler bir süre sonra problemlere yenik düşebilir. Ayrılık ve boşanmanın elbette pek çok sebebi var ama en sık rastlanan sebeplerden birini irdelemek gerekirse; aldatma ve aldatılma. Hızlı tüketen toplumun, hızlı değişen bireyleri olarak mutlu ilişkinin sürmesi için neler yapılmalıdır?

Uzman Psikolog Ayşe Yanık

İlişkinin bitmesine sebep olan aldatma- aldatılma incelendiğinde hem aldatan hem de aldatılan için ortak paydalar var. Her iki tarafta mutsuz ve doyumsuzdur. Hayatından sürekli şikâyet eden ve elde etme tüketme odaklı bir dünyanın varlığından hepimiz artık hemfikiriz. Çok hızlı değişen teknolojilerin birer parçasıyız. Partneriniz bu değişime ayak uyduramıyorsa sıkılırsınız. Tıpkı her yıl çıkan cep telefon modelleri gibi. Eşimizin güzel olması, zayıf olması, pornografik filmlerdeki gibi sizi mutlu etmeye çalışması artık bir beklentidir. Diğer taraftan yeni ev, yeni araba, güzel giysiler hatta estetik müdahaleler çok önemli trendlerdir. Para varsa her şey mubah. Daha genci ve güzeline ulaşmak çok kolay hatta bir tıklamanın ucundadır. Eğer genç ve güzelseniz istediklerinize ulaşmanız bir saçınızı savurmanızda gizlidir. Tahammül yok artık derin sohbetlere ya da bakışmalara. İlişki kurmayı ya da flört etmeyi çoktan unuttuk.

Güzel ve bakımlı bir kız, arabası evi olan iyi giyimli bir erkek yeterli evlenmek için. Hani ya filmlerde ki o en göz yaşartan anın repliği; HASTALIKTA VE SAĞLIKTA, İYİ GÜNDE VE KÖTÜ GÜNDE…

Öfkeli kadınların en büyük hatası, erkeği yatakta cezalandırmak

Evet ne yazık ki umutla başlayan bu evlilikler bir süre sonra hayatın monotonluğu ile dışarda çok hızlı tüketilen hayatla çakışmıyor. Elbette aldatmanın sebeplerini tek bir koşula bağlamak mümkün değil ama günümüzde çok sık yaşanan örneklerden sadece biri ise: bakımlı kızımız genelde eski çekiciliğini kaybeder ve hamilelik çocuk derken çocuğuna âşık olur ve hem anne hem eş olma yolunda destek göremeyince şikayet etmeye başlar. Ve öfkeli kadının en büyük hatası ise erkeği yatakla cezalandırmak olur. Şikâyete tahammül edemeyen erkek için ise seçenek çok. Çocukla boğulmuş, cazibesini yitirmiş olan eşinden dişilik vazifelerini göremeyen erkek ise bu durumu anlamak ve üstesinden gelmek yerine dışarıya yönelir.

Sadece erkekler mi aldatır? Elbette kadınlarda aldatır ve en sık rastlanan sebeplerin başında kendilerini eşleri tarafından değersiz hissettirilmeleri ya da aldatan eşten intikam almak.

Aslında temel sorun aldatma değil, kişilerin neden aldattığı. Aldatmayı mazur görecek bir sebep elbette kabul edilemez ama sağlıklı ve mutlu bir ilişki için her iki tarafında sorumlu olduğu hususlar iyi değerlendirilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.