Okul Fobisine Dikkat

09.09.2014
114
Okul Fobisine Dikkat

Uzmanlar okulların açılmasıyla birlikte özellikle okula yeni başlayan çocuklarda görülebilecek okul fobisine karşı aileleri uyarıyor.

Melis Demircioğlu

Uzman Psikolog

Okul fobisi aileleri bekleyen en büyük sorundur. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusu ilk birkaç hafta içerisinde çözümlenmezse okul fobisine dönüşebilir.

Okul korkusuna sahip çocuklarda ilk belirti okula gitmek istememek olur. Bunun yanı sıra çocuklarda sürekli ağlama, okul, öğretmen ya da arkadaşlar hakkında şikâyette bulunma da görülebilir. Özellikle sabahları okula gitme saatinde başlayan ve eve geldiğinde yok olan baş ağrısı, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi fiziksel yakınmalar da okul korkusuna işaret eder.

Okul Fobisi Nedenleri

Okul korkusunun arkasında çoğunlukla ebeveynlerin tutumları yatar. Okul fobisi yaşayan pek çok çocuğun anne-babasının, çocuğundan ayrılma konusunda yoğun korku ve endişe yaşadığı görülür. Çocuğuna karşı aşırı korumacı bir yetiştirme tarzı benimsemiş anneler, çocuğun anneye bağımlı bir kişilik geliştirmesine zemin hazırlayarak akranlarına göre daha geç özerklik kazanmasına neden olabilir.

İlk kez okul hayatına başlayacak çocuklar için okul fobisinin yaygın sebepleri arasında güvenli alandan ayrılma korkusu ve özerkleşme kaygısı da yer alır. Okula başladığı döneme kadar anne ve babanın yanında daima güvende hisseden çocuk, okula başlaması ile birlikte güvenli alandan ayrılır. Bu durumda hem aile, hem de çocuk, kaygı duymaya başlayabilir. Buna ek olarak sosyal ilişkilerinde girişken olmayan, içine kapanık, arkadaş ilişkileri zayıf olan ve öğretmenden korkan çocuklarda okul fobisi daha sık görülür.

Çocuğunda Okul Korkusu Olan Anne-Baba Ne Yapmalı?

  • Eğer çocuğunuz sabah saatlerinde ya da okuldayken baş ağrısı, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yaşadığını söylüyorsa onu yalancılıkla suçlamayın. Çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün ve muayene olmasını sağlayın. Bazen yoğun kaygı ve korkular bu esnada salgılanan hormonlar nedeniyle gerçekten fizyolojiyi etkileyebilir.
  • Çocuğunuz okula gitmemek konusunda diretiyorsa onu yatıştırıp düzenli bir biçimde devam etmesini sağlayın. Başlangıçta bir korku ile başlayan bu durum ailenin doğru yaklaşımları ve kararlı tutumu sayesinde çok kısa sürede düzelebilir. Bu nedenle, yakınma devam etse de giyinme, kahvaltı etme gibi aşamalarda onunla tartışmaya girmekten kaçınarak okul hazırlığında ona yardımcı olmaya devam edin.
  • Okul fobisi nedeniyle çocuğunuzu aşağılamak ya da ona ceza vermek yerine ona okulun önemini, faydalarını, güzel ve eğlenceli yönlerini anlatarak özendirici olmaya çalışın ve okula ısınması için ona zaman tanıyın.
  • Eğer arkadaşlarından ya da öğretmeninden şikâyet ediyorsa vakit kaybetmeden öğretmeni ile konuşup çocuğunuzun okula uyumu ile ilgili bilgi almaya çalışın. Gerekirse okulun rehberlik servisinden de destek isteyin.
  • Çocuğunuzu, duygularını ifade etmesi için gereken zemini hazırlayarak korkuları hakkında konuşmaya teşvik etmek bu sorunu yenmede önemli bir adımdır. Acil bir durum olursa ne yapması gerektiği, onunla kimin ilgileneceği, beklenmedik bir durumda ailenin ne kadar sürede okulda olabileceği gibi konularda bilgilendirilmesi çocuğu yatıştıracaktır.
  • Okula yeni başlayan çocuklarda annelerin uzun süre boyunca her gün okula gelmeye devam etmesinin çocuğun adaptasyonunu güçleştirdiği unutulmamalıdır. Anne ya da babanın sadece okulun ilk günü çocuğunu okula bırakması, teneffüslerde çocuğunu görmesi ve okul çıkışında çocuğunu alması uygundur. Ancak ikinci günden itibaren kademeli olarak teneffüslerdeki görüşmeler azaltılmalı ve çocuğun okula uyumu sağlanmalıdır. Birkaç gün sonra anne ve baba teneffüslerdeki görüşmeleri sonlandırmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.