Orjinal Yoga Sistemi ile Sağlık

Orjinal Yoga Sistemi ile Sağlık

Orjinal Yoga Sistemi kışın kilo alımına engel, enerjimi arttıran, toksinleri kolayca atıp bağışıklık sistemimi güçlendirir, ve…

————————–
Orjinal Yoga Sistemi ayrıca azalan güneş ışığı ile ortaya çıkan içe kapanma, mutsuzluk haline çare olacak bir spordur.

Yaz mevsiminde doğa uyanırken insan bedeni de uyanır. Çoğalan güneş ışığı ve onun yaydığı enerji tüm bu değişimlerin odağında yer alır. Uykuyu ve iştahı arttıran melatonin azalır, canlılık ve hareketlilik artar. Çoğu insan kendini kışa göre çok daha iyi hisseder. Kışın ise bu ritim tersine döner; aktivite azalmış, uyku çoğalmış ve iştah açılmıştır.

Orjinal Yoga Sistemi
Mevsim geçişlerinde artan grip ve soğuk algınlığına karşı bol bol meyve-sebze yemenin, düzenli uyku uyumanın, mümkün olduğunca güneş ışığı görmenin yanısıra spor yapmanın da önemi büyük…
Peki ama hangi spor? Havaların soğuması ile birlikte dışarıda spor yapma imkanları kısıtlanıyor. Yapılan araştırmalara göre; kapalı spor salonlarında, kalabalık ortamda ter atmak istemeyen kişilerin sayısı gitgide artıyor.
Bilimsel araştırmalar Orijinal Yoga Sistemi’nde uygulanan nefes teknikleri ve duruşların insan metabolizmasını canlandırıp yenilediğini, tüm kasları ve iç organları çalıştırarak kan dolaşımını arttırdığını, iç organlara masaj yaparak toksinlerin kolayca atılmasını sağladığını ortaya koyuyor.
Bu da kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunması demek.
Kişilerin günlük rutinde en çok yaşadığı sıkıntılar ve Orijinal Yoga Sisteminin bunlara etkileri şöyle özetlenebilir:
Enerji kaybı: Gün içerisinde enerjimizi tüketen faktörlere karşı enerjetik alanımızı güçlü tutup, enerjimizi kaybetmemek mümkün. Düzenli uygulama ile enerji alanı güçlenip, dış etkenlerden etkilenemez bir duruma gelir. Düzensiz beslenme, olumsuz alışkanlıklar, endişeler ve sıkıntılar sebebiyle zarar gören, doğal koruyucu alanımız olan enerji alanı güçlendirilerek birçok hastalığın önüne geçilir.
Yıpranma: OYS sayesinde kişi ve olaylara karşı daha toleranslı olunur. Pozitif bakış açısı geliştirilir. En üzücü olaylar dahi gelip geçici bir düzenin parçaları olarak görülmeye başlanır. Kişi başına gelenleri kendini yıpratmadan kabul edebilme yeteneğini geliştirir ve koşulları değiştirebilecek özgüvenini kendinde bulur.
Hastalıklara daha hassas olma: Uygulanan nefes teknikleri ve duruşlarla kandaki oksijen miktarı artar. Solunum sistemi aktifleşir ve metabolizma canlanır. Bağışıklık sistemi güçlenir.
Sık görülen baş ağrıları: Oksijen yetersizliği ya da gerilim kaynaklı baş ağrıları ortadan kalkar.
Bulantı: Stres ve gerilimden kaynaklanan sindirim sistemindeki rahatsızlıklar yok olur. Sindirim sistemi düzene girer, bulantılar, şişkinlikler giderilir.
Kas krampları, bel ve boyun ağrısı: Uygulanan Asanalar (duruşlar) kişinin kendini daha hafif, zinde, esnek ve güçlü hissetmesini sağlar. Omurgadaki duruş bozuklukları giderilir, böylelikle iç organlarda sağlıklı çalışır. Bel, boyun, sırt ağrıları, kasların ve eklemlerin yıpratılmadan çalıştırılıp güçlenmesiyle giderilir. Pek çok spor dalında kas yırtılmaları, eklem sakatlanmaları olası iken OYS uygulayıcılarında bu tip vakalar görülmemektedir.
Uyku bozuklukları:
Orjinal Yoga Sistemi uygulamasında her seansın son çalışması olan derin gevşeme tekniği ile çok daha kaliteli, dinlendirici ve yenileyici bir uyku sağlanır, uykusuzluk problemi ortadan kalkar.
Yoga nidra (bütünleşerek uyumak) tam bir fiziksel, zihinsel ve duygusal gevşeme haline ulaşmak için sistematik ve bilimsel bir yöntemdir. Düzenli uygulandığında stres kaynaklı tüm gerginlikler giderilir, kişinin uyku ihtiyacı azalır. Kişi, zinde, mutlu ve gerçekten dinlenmiş biçimde uyanarak, güne pozitif başlar.
Burun Yıkama Tekniği Nasıl Uygulanır?
Ayrıca Orjinal Yoga Sistemi’nde kullanılan burun yıkama tekniği ile diş fırçalar gibi burnunuzu her gün ılık, tuzlu su ile yıkayarak burun sinir kavşağı, boğaz ve sinüsleri temizleyerek bu alanda biriken mikropların nezle ve grip gibi hastalıklara sebep olmasını engelleyebilirsiniz. Bu uygulama ile burundaki polipler zamanla küçülür, alerjik reaksiyonlar azalır. Her iki burun deliğinden eşit ve rahat nefes alınarak beyine daha fazla oksijen gitmesi sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.