Vajinal Mantarlardan Korunun

17.10.2012
110
Vajinal Mantarlardan Korunun

sağlık ve yaşam dergisi, sağlık ve yaşam, sağlık, yaşam, saglik ve yasam dergisi, saglik ve yasam, saglik, yasam, dergi, dergisi,ve,vajina,vajinal,vajinal enfeksiyon,vajinal enfeksiyonlar,enfeksiyon,enfeksiyonlar,mantar,vajinal mantarlar,mantarlar,genital,genital bölge,vajinal duş,duş,dus,vajinal dus,ilişki sonrası,iliski sonrasi,banu çiftçi,banu ciftci,banu,çiftçi,ciftci,genital bölge hijyeni,hijyen,mantar enfeksiyonları,mantar enfeksiyonlari,süt kesiği benzeri beyaz akıntı, şiddetli, genital bölge kaşıntısı,yanma hissi, kızarıklık, ödemdir,kaşıntı,kasinti,kasintisi,kizariklik,Vajinal Mantarlardan KorununGenital bölge hijyeni için asla vajinal duş, deodorant, tampon ve fitil gibi şeylerin kullanılmaması gerek ve iş kıyafetleriyle uzun süre evde oturulmamalı. Vajen doğal Ph’ını bozarak bakteriyel çoğalmaya neden olan şeylerden kaçınmamız gerekir. Vajinanın çiçek gibi kokması gerekmez. Kokunuz size özel olmalıdır. Kendinizi mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutun.

Op.Dr.Banu Çiftçi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Denizin, havuzun ve güneşin tadını çıkartmaya başladığımız bu günlerde birçok kadında vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Hem sıcak havalar hem de, deniz ve havuz sonrası uzun süre ıslak mayolarla güneşlenmek, aşırı dar kıyafetler genital bölge hijyenini sağlamamızı engelliyor.

“Adetten sonra ve ilişki sonrası vajinal duş alınmamalı”

Kadınlarda genital bölge hijyeninin nasıl olması gerektiğine ilişkin, toplumda yaygın inanışlar var. Birçok kadın hala, vajinal duşla genital bölge temizliği yaptığını düşünüyor. Oysa uzmanlar, genital bölge temizliği için, duş, deodorant, tampon, sabun gibi ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Kadın genital hijyeniyle ilgili hala toplumda çok yaygın farklı inanışlar  var, “Birçok kadın ya da erkek vajinanın çiçek gibi kokması gerektiğini söylüyor.  Bir şekilde hepimiz genital bölgede çiçek bahçesi gibi kokmamız gerektiğine inandırılmışızdır. Asla bu saçma görüşe inanmayın. Bunun sonucu olarak hepimiz kadın doğal kokusunun rahatsız edici olduğu yönündeki mitler nedeni ile vajinal duş, deodorant, tampon ve fitil endüstrisine çekilmekteyiz. Oysa hiçbir erkeğin kasık bölgesinde çiçek kokusu olması beklenmez. Şaka bir yana gerçek şudur ki; bu çok sayıda kadın hijyen ürünleri,vajen doğal ph ını bozup bakteriyel çoğalmaya neden olarak kokuya sebep olmaktadır. Aynı zamanda bunlar alerji tip reaksiyonlarada neden olarak vajinal iritasyon ve kaşıntıyı arttırmaktadır. Kokunuz size özel olmalıdır. Eğer kokudan şüpheleniyorsanız enfeksiyon şüphesine karşı jinekoloğunuza görünmelisiniz. Doğal sağlığınız hakkındaki bu paranayoları güçlendiren magazin ve televizyon reklamlarını önemsemeyin . Adetten sonra ve ilişki sonrası vajinal duş alınması. Evet biliyorum hepimiz bunu bilerek büyütüldük fakat rutin vajinal duş kesinlikle gereksizdir ve aksine koku ve bakteriyel çoğalmayı tetikler. Vajina kendi sıvısını salgılamaktadır ve yeryüzündeki herhangi bir temizleme veya üründen çok daha iyi iş başarmaktadır. Yinede duşta ısrarlıysanız bunu ayda bire indirin ve basit bir sirkeli su kullanın.

 

“Dar pantolanları sık kullanmayın, beyaz pamuklu iç çamaşırı tercih edin”

Sağlıklı vajinal ortamı korumak aslında çok basittir. Kendinizi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaya çalışın. Özellikle yoğun bir iş temposundan sonra antibakteriyel veya vajen ph ına uygun, düşük ph lı bir ürün ya da basit bir sabunla yıkayın. Islak bikini ve mayoyla oturmaktan ve iş çıkışı kıyafetlerinizle uzun süre kalmaktan kendiniz koruyun.  Klorlu sudan arınmak için havuz sonrası duş almayı ihmal etmeyin. Hava alabilen, pamuklu, özellikle beyaz iç çamaşırları tercih edin. Modaya uymak pahasına aşırı dar jeanleri veya strech pantalonları sık kullanmayın. Son olarak küçük bir kızken anneniz size iç çamaşırınızla yatmamanızı söylediyse çok haklıydı, havalandırma sizin en iyi arkadaşınızdır. Şüphesiz bu şikayetlerinizin herhangi biri aldığınız tedaviye cevap vermiyorsa çok daha ciddi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz olabilir doktorunuzla temasa geçiniz.

“Yaz aylarında mantar enfeksiyonları artar”

Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasıyla  vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülmesine neden oluyor. Yine ıslak mayoyla vakit geçirilmesi, dar kıyafetler ve sentetik iç çamaşırlar, genital bölgenin doğal ortamını bozmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında özellikle yaz aylarında görülen havuz sonrası artışın nedeni de havuz suyundaki klor ve kimyasalların, yararlı bakterileri öldürerek, doğal ortamı bozması ve mantarların aşırı çoğalma fırsatı bulmasıdır. Yani sebep, havuzdan mantar bulaşması veya havuzların temiz olmaması değildir. Mantar enfeksiyonu (vajinal kandida), vajinanın doğal ortamında bulunan mantarların, başka bir sebeple antibiyotik kullanımı, gebelik, şeker hastalığı,bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumları fırsat bilerek aşırı çoğalmasyla oluşur. Genellikle adet dönemlerini takip etmesinin nedeni yine bu dönemdeki, vajen normal dengesinin bozulmasıdır. Bulguları, süt kesiği benzeri beyaz akıntı, şiddetli genital bölge kaşıntısı ve yanma hissi, kızarıklık ve ödemdir. Kaşıntıya bağlı deride sıyrıklar hatta kanama odakları oluşabilir. Genellikle kokusuzdur. Ayrıca, şiddetli seyreden mantar enfeksiyonları, idrar yaparken yanma, idrar  temas eden bölgede acı ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Vajinal mantarların tedavisi nasıl olur?

Tedavi olarak, vajinal krem ve fitiller, bir gün, üç gün veya  yedi gün olarak kullanılabilir. Ayrıca tek doz tablet tedaviside bulunur. Daha önceden doktorunuz  tarafından mantar tanısı  konuldu ve aynı bulguları hissediyorsanız, kendiniz aynı tedaviyi tekrarlayabilirsiniz.Ancak daha önce hiç mantar enfeksiyonu geçirmediyseniz muhakkak doktorunuzla kontağa geçiniz. Aynı zamanda ilaca cevap oluşmadıysa veya ilaç sonrası mantar enfeksiyonu tekrarladıysa yine doktorunuzla temasa geçin çünkü bu mantar olmayabilir.

 

Vajinal enfeksiyon çeşitleri nelerdir?

Her birinin ayrı sebebi ve tedavisi olan çok çeşitli vajinal enfeksiyon tipleri vardır. Kadınlar, hayatı boyunca vajinal enfeksiyonlarla karşılaşabilmekte ve tedavi olunmazsa,  tekrarlayan bir hal alabilmektedir. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın doğal ortamının dengesinin bozulması sonucunda enfeksiyon oluşturmaktadır.
Başlıca ve en sık görülenler; mantar enfeksiyonu (vajinal kandida),bakteriyel vajinoz ve trikomanas enfeksiyonudur. Bakteriyel vajinoz; iyi bakterilerin (laktobasil) azalıp kötü bakterilerin çoğalması ve vajen asiditesinin bozulmasıyla oluşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon aynı zamanda cinsel yolla geçiş de göterebilmekte ve özellikle sizden farklı bir bakteri ortamı olan yeni bir cinsel partnerle ilişki sonrası daha sık olmaktadır. Bulguları, ince gri beyaz vajinal akıntı, ilişki sonrası daha yoğunlaşan balık kokusu benzeri bir koku ve vajinal iritasyondur. Tedavide ağızdan veya vajinal krem şeklindeki antibiyotik tedavisi verilir ve genellikle eş tedavisine gerek duyulmaz. Trikomanas; vajinada yüzen ve çoğalan küçük bir mikroorganizmanın neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Sarı-yeşil köpüklü, koku ve iritasyonun eşlik ettiği akıntı izlenir. Tedavide ağız yoluyla veya vajinal alınan antibiyotikler kullanılır. Eş tedavisi çok önemlidir ve tedavi tamamlanana kadar ilişki olmamalıdır yoksa enfeksiyon tekrar edebilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.