Vajinismus Evlilikleri Bitiriyor

Vajinismus Evlilikleri Bitiriyor

Her 100 kadından ikisinde görülebilen vajinismus, mutlu giden bir evliliğin sonlanmasına neden olabiliyor. Vajinismusun nedeni bilinçaltına yerleştirilen ilk gece korkusu…

Op. Dr. Alp Çeliker

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vajinismus, vajina girişini çevreleyen kasların istemsiz olarak kasılması ve sonuçta penetrasyona izin vermemesidir. Vajinismus aslında, bilinçaltına yerleştirilen ilk gece korkusundan kaynaklanır. Genellikle genç kızların kendi aralarında konuşarak ortaya çıkardıkları ilk gece korkusu nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıkta çiftler, cinsel ilişkiye girmeyi bir türlü başaramazlar.

Vajinismus bunun yanı sıra istenmeyen bir evlilik, cinsel taciz veya tecavüz öyküsü, kötü hafızaya kazınmış jinekolojik muayene, doğum, kürtaj sonrası da görülebilir. Vajinismus sorunu yaşayanlar için cinselliği bazen belirli sınırlarda yaşamak bazen ise hiç yaşamamak bir sorun olarak görülmemeye başlanır. Bu nedenle vajinismus, sadece kadın cinselliğini etkilemekle kalmayıp, evliliği de temelden sarsar.

Vajinismus Evlilikleri Bitiriyor

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilecek bazı hastalıklar da vajinismusla karıştırılabilir. Örneğin vulvit, vaginit gibi iltihabı hastalıklar veya vulvar vestibulit sendromu cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olur ve cinsel ilişkiye girmeyi imkânsız kılabilir. Bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene ile hasta değerlendirilmeli ve ayrım yapılmalıdır.

Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafı da psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır. Vajinismus hastası çoğu kadın, ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemez. Evlilik ve kişiler arası ilişkilere zarar verebilen vajinismus sanıldığı gibi bir kâbus değil, tedavisi olan bir sorundur. Bu nedenle çiftlerin umutsuzluğa kapılmak yerine öncelikle doktorları ile görüşmeleri gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.