Yaşam Zorlukları Erken Menopoz Sebebi

18.10.2023
1.035
Yaşam Zorlukları Erken Menopoz Sebebi

Uzmanlar yaşamdaki zorluklar (travma, deprem gibi doğal afetler, soğuk iklim) ve ağır koşulların kadınlar için erken menopoz nedeni olduğunu açıkladı. Ayrıca alınacak bazı ilaçlarla menopoz döneminin daha sağlıklı-mutlu geçirilebileceğine dikkat çekildi.

Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz Tekmen

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Uzmanlar 18 Ekim Dünya Menopoz Günü’nde kadınların üçte birini kapsayan dönemin önemli ve olağan başarılarının doğal parçası olduğunu söyledi. Dünya genelinde menopoza girme yaşı 48-52 iken Türk kadınlarda ortalama yaş 46-48’e düşüyor. Yaş genetik olsa da beslenme tarzı, stres, kullanılan sistemler, karakteristik faktörler ve iklim koşulları süreci hızlandırabilir.

Soğuk-Ağır Koşullar Erken Menopoz Nedeni

Menopoz içeriğindeki “mens (ay”) ve “durmak” sözcüklerinden türemiştir. Hormonal değişikliklerle birlikte kadına yeni bir dönem başlıyor. Menopoz dönemi kadınlar için kullandıkları bebeklik, ergenlik gibi hayatın doğal bir evresidir, bir hastalık olarak görülmemelidir. Menopoza hangi yaşta girildiğinin temel tamamlayıcısı genetik birlikte; ırk, beslenme düzeni, sigara ve alkol tüketimi, doğum kontrol hapı kullanımı, doğumganlık durumu, uzun süren emzirme dönemi, adetlerin değişmesi, travmalar, deprem gibi doğal afetler, göç yaşanması menopoz dönemini hızlandırabilir. Bunun yanı sıra, kırsal bölgede, soğuk iklim ve ağır nüfusta yaşayanların menopoz yaşı daha erkendir. Genel sağlık durumu, radyoterapi, değişimler ve hastalıklar menopozu tetikleyebilir.

Menopoz dönemini sağlıklı ve mutlu yaşamak mümkün

Hormonlardaki azalmalar sadece adet-doğurganlıkla ilgili değil, tüm vücutta görülenler birdir. Menopozal dönemdeki yoğun ateş basmalarının yanı sıra, yorgunluk, halsizlik, beyin sisi, ateş basmaları, titreme, uyku bozuklukları, duygu durumu değişiklikleri, cinsellik, kalp damar sağlığı ve endokrinolojik bazı problemler ortaya çıkar. Bu dönemi en sağlıklı-mutlu şekilde sürdürmek için alınabilecek bazı paralar, kadınların gösterebileceği çok büyük değişiklikler yaratır.

  • Beslenmenin değişmesi,
  • Egzersiz,
  • Stresten kurtulma/gevşeme,
  • Çevresel özelliklerden uzak durma ile birlikte sağlanan bazı tedavi destekleri,
  • Uygun şekilde kullanılan biyoeşdeğer hormon tedavisinin bu sürenin sorunsuz atlatılmasına yardımcı olabilir.

Bu tedavilerin yanı sıra kemik kırıkları, matematiksel fonksiyonlarda bozulma, Alzheimer, kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

Lazer tedavileri meponoz döneminde fayda sağlıyor

Menopoz döneminde normal kuruluş, yanma, sıklık yolu hastalıkları, tüketimin kaybolması ve cinsel isteklerde azalma belirtileri sıktır. Bu sorunlar için kullanılan vajinal lazer, vajina duvarında kontrollü ısı yarası yaratarak, alttan gelen taze bakımı sağlar, vajinanın yenilenmesini sağlar. Lazer ile cilt altında bulunan bağ dokusu uyarılmakta, kolajen ve elastin üretimi artmaktadır. Aracısız, anestezi veya dağıtmaz. PRP (trombositten zengin plazma) kendi kanından elde edilirse vajinaya dönüştürülür, dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca kullanılan bazı vajinal kremler ile tedavi güçlendirilir.

Düzenli muayeneler menopoz döneminde de devam ediyor 

Menopoz dönemi şikayetlerinin doktorla paylaşılması ve sorumlulardan bahsedilmesi gerekir. Ayrıca düzenli olarak jinekolojik muayene-ultrason, smear testi, mamografi, meme ultrasonu, tam kan sayımı, tiroid, karaciğer fonksiyon testlerini içeren sağlık kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır. Aşırı sıklıkta adet görülmesi, ilişki sonrası lekelenme veya kanamanın devam etmesi durumunda veya kesilmeyen uzun süreli adet görülmesi durumlarında mutlaka jinekolog muayenesi yapılması zorunludur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.