Zoru Kolaylaştıran Kadın: Meltem Yıldız Dölenmen

Zoru Kolaylaştıran Kadın: Meltem Yıldız Dölenmen

25 yıldır ilaç sektörünün önde gelen firmalarında yöneticilik yapıp, ekip kuran, ekiplere liderlik eden, çok sayıda markayı sağlık sektörüyle buluşturan Generica İlaç Satış ve Pazarlama Direktörü Meltem Yıldız Dölenmen aynı zamanda bir doğa tutkunu. Zoru kolaylaştırmayı hedef edinen başarılı yönetici yoğun iş temposundan fırsat buldukça Sapanca’daki çiftlik evinde at biniyor, atv sürüyor ve atıcılık yapıyor…

Haber-Röportaj: Nilay Akgün

İlaç sektöründe başarılarıyla bir ekol olan Meltem Yıldız Dölenmen’in gözlerinden zeka, çalışkanlık ve samimiyeti rahatlıkla okuyabilirsiniz. Sohbeti enerji dolu, bitip tükenmeyen enerjisiyle kelimeler ağzından dökülürken yaşanmışlıklarından edindiği tecrübeleri bizimle paylaşıyor. “Hırs ve ihtirasın fazlası gereksiz. Yaşanılanlar herkese aynı dersi vermeyebilir. Başarının sırrı: sevdiğin işi yapmak…”

Meltem Yıldız Dölenmen Niğde’nin Ortaköy kazasında 1968 yılında dünyaya geldi. Baba hakim, anne İngilizce öğretmeni olduğu için hak, adalet ve disiplin üçgeninde büyüdü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra dil eğitimi için İngiltere’ye gitti. Burada 2 yıl hem çalıştı hem de okula gitti. Türkiye’ye dönünce halasının tavsiyesi ve araba sevdası onun tıbbı mümessilliğe adım atmasına neden oldu. Çalışırken Marmara Üniversitesi’nde işletme mastırını da tamamladı.

“Başarının sırrı: işe uygun olmak”

Kıyasıya mücadelenin yaşandığı bir saha olan ilaç sektöründe uyguladığı yöntemlerle kısa zamanda hem dikkat çekti hem de mesleğinde hızla yükseldi. Başarısının sırrını sorduğumuzda Meltem Yıldız Dölenmen geçmişten geleceğe yaşadıklarını süzerek bize cevap veriyor:

“Benim yapacağım iş; mutlaka hareketli ve bir ekiple gerçekleşmeliydi. Takım ruhu olmalı, dinamizmi hiç bitmemeli, değişken ve şartlara çok hızlı adapte olabilmeliydim. Çok şanslıyım çünkü kendime uygun bir meslekte çalıştım. Aktif, bilinmeyeni bilinir hala getirmek ve grubun bir parçası olmak benim yaptığım işte başarılı olmak için gerekenlerdir. Bir iş ne kadar zor ya da ne kadar kolay… Bu kişinin bakış açısına göre değişir. Kime göre şarkı söylemek zor ya da kolay? İş kişiye uygun değilse zor hale gelir. O yıllarda benim yaptıklarımı yapan mümessillerin-aradan 25 yıl geçmiş bile olsa-bugün bile çok başarılı olacağına inanıyorum. İletişim gücü kuvvetli, sorumluluk sahibi, sonuç odaklı olmak ve planlı programlı çalışmak çok önemli bu işte, çok önemli…”

Aynı Zamanda Yetenek Avcısı

Ekiplerini kendi kuran ve her alan için uygun kişiyi yetiştiren Meltem Yıldız Dölenmen bu şekilde yöneticinin de çok hızlı ilerleyeceğini düşünüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ekip oluşturmak için seçtiğim insanlarla ortak bir geçmişim vardır. Onlarla çalışmışımdır, ne yapacaklarını bilirim. Ya da bir süre izlerim, takip ederim. Ancak zaman içinde kuşak farklılıklarını da önemsemem gerektiğini fark ettim. Çünkü; yetişme tarzı, jenerasyon, teknolojik gelişmeler insanları çok farklı etkiliyor. Bu durumda da, sorumluluk sahibi olmaları benim için çok önemli. Çünkü sorumlulukla birlikte başarının geldiğine inanıyorum. Satış odaklı bir işimiz olduğu için iletişim, liderlik ve takip çok önemli. Bir kişi de bunlar yok ise ordinaryüs profesör olsa bile başarı söz konusu olamaz.”

Aynı Zamanda Bir Doğa Tutkunu…

Yoğun iş temposunda 25 yılı tamamlayan Meltem Yıldız Dölenmen aynı zamanda bir doğa tutkunu. Fırsat buldukça Sapanca’daki çiftlik evine gidip, at biniyor, atv sürüyor ve atıcılık yapıyor. Zoru başarmayı seven başarılı yönetici, şimdi artık biraz daha kolaylıkla başarmak istiyor. “Zor olanı başarmayı seviyorum. Mutlaka olsun, mümkünse hepsi birden olsun isterim ancak bu çok yorucu…  Bundan sonra bazı şeyler biraz daha kolaylıkla olsun istiyorum. Bunun için kendimde değiştirmek istediğim şey ise sabırsızlığım. Nefes almak, rahatlamak için doğaya kaçıyorum. At binmek, atv sürmek, özellikle silahla atış yapmak ruhumu rahatlatıyor. Bence başarımın sırrı biraz da doğa tutkunu olmam da saklı”

“Kariyer de Yaptı, Çocuk da…”

17 yaşında bir genç kızın annesi olmak, onun bugünkü başarıya ulaşmasına engel olmadı. Yaşamının içinde “keşke” dediği fazla noktalar yok, sadece yoğunlukları sebebi ile kızının bazı önemli günlerinde yanında olamadığı için üzülüyor. “Kızımın bazı önemli günlerinde yanında olamasam da o kendi ayaklarının üzerinde durmayı başardı, onunla gurur duyuyorum. Hayat çok acımasız. Her zaman daha iyi olmak zorundasınız. Kızım Melis’e “bir adım daha iyi değil, bir adım daha mutlu ol” diyorum. Bir yıl önce ikinci evliliğimi yaptım ve iki oğlum daha oldu. Keyifli ve geniş bir aileyiz.”

“Resim sergisi açmak istiyorum”

Emeklilik hayallerine gelince Meltem Yıldız Dölenmen emekli olmayı düşünmüyor diyebiliriz. Onun için emeklilik, hayallerine ulaşmak için zaman yaratabilmesi demek. “Resim yapmayı seviyorum. Sapanca’daki çiftlik evimizde hayallerimi resimlerime yansıtmak istiyorum. Emeklilik dönemimde Türkiye’yi kasıp kavuracak bir konsept ile bir resim sergisi açmayı hayal ediyorum. ”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.