2019 Yılı Saçta Nostalji Yaşanacak!

2019 Yılı Saçta Nostalji Yaşanacak!

Yenil yıl ile birlikte geçmişten gelen nostaljik saç modelleri özellikle de kakül kesim 2019’a damgası vuracak. Renkte doğallık tercih edilecek; genç kızlar saçlarına zarar vermeyen ancak ışıltı katacak, kadınlar ise içinde altın yansımalarının fazla olduğu altın-bakır tonlarla dikkatleri üzerine toplayacak. Kısa, hareketli, özgür, doğal, uzunlu-kısalı kesimler ise ‘Sokak Modasını’ oluşturacak.

Rıdvan Bayar-Selim Coşkun

Saç Bakım Uzmanları

Evet bir yıl daha sona erdi. Şimdi güzelliğine düşkün kadınlar 2019 yılı saç modelini merak ediyor. 1970 yılların nostaljik saç modelleri özellikle de kakül kesim 2019’da kadınların tercihi olacak. Genç kızlar saç renginde doğallık, saçlarına zarar vermeyen ufak işlemlerle ışıltı saçlara sahip olacak. Güzelliğine düşkün kadınlar ise içinde altın yansımalarının fazla olduğu altın-bakır tonlarla dikkatleri üzerine toplayacak. Kısa, hareketli, özgür, doğal, uzunlu-kısalı kesimler ise ‘Sokak Modasını’ oluşturacak.

Uzun saçta mı yoksa kısa saçta mı daha güzel durur ya da kâkülleri uzun kestirmek mi kısa kestirmek mi daha çok yakışır? Kâkülleri kestirmeden önce hep bu sorulara takılmaktayız. Fakat nasıl kestirirseniz kestirin, kâküllerin saçı daha sağlıklı ve bakımlı gösterdiği bir gerçektir.

Saçların ön tarafına verilen bu kısalık sayesinde kâküller ön planda olacak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Ancak kâküllerin kesimi doğru model belirlenmesi ve doğru şekil verilmesi gerçekten önemlidir. Yanlış şekilde kesilen kâküller hayal kırıklığı yaratır.

Retro kesimler

Geçmişten gelen nostaljik saç modelleri tek başlarına bir aksesuar gibidir. Karakteristik şekilleriyle görünümünüze farklı bir dokunuş katan kesimleri denemek için kış mevsimi mükemmel bir zamanıdır.

Ekstra Doku

Kabaran saçlarınız varsa üzülmeyin. Çünkü 2019 yılında hacimli saçlar yükselişe geçiyor. Alabildiğine krepelenmiş saçlardan tost ile volüm kazanan görünümlere, dokulu saçlarla hareket katılacak. 

Kaynak saç nedir?

Kaynak saç, saçları kısa olan kadınların kullandıkları saç uzatma yöntemidir. Kısa saçların daha uzun görünmesine yardımcı olmakla birlikte daha gür ve yoğun görünmesini sağlar.

Kaynak saç çeşitleri nelerdir?

Farklı çeşitleri olan kaynak saç; kişinin istediği doğrultusunda uygulansa da kuaförün önerisi etkilidir. Tercih sebebi; kullanım ve yapım şekline göre değişiklik gösterse de genellikle dayanıklı, pratik ve rahat kullanımlı olması önem taşır.

Örgü kaynak; pratik, kolay ve hızlı yapılışı nedeni ile tercih edilir. Hızlı bir şekilde takılıp-çıkarıldığı-çıkarılırken saça zarar vermediği için kuaförler kadınlara genellikle bu tip kaynak saçı önerir.

Kaynak saç yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Uzmanı tarafından yapılan kaynak saçta bir sorun yaşanmaz çünkü kişiler için en uygun yöntemi tercih ederek işlemi yapacaktır. Kaynak saç yaptırırken önemli olan kişinin saç rengi, kalınlığı ve yapısıdır, boyalı ve zarar görmüş olmaması da göz önünde bulundurulmalı, kaynak saç çeşidi bu noktalar dikkate alınarak tercih edilmelidir. Aşırı yoğun şekilde saçlar takılmamalıdır. Belli bir miktarda ve düzende olmalıdır. Fazla takılan saçlar hoş bir görüntü vermez. Kabarık bir görüntüye neden olur.

Kalite önemli midir?

Kaynak saç kullanırken saçların kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Kalitesiz saçlar kişinin saç derisinde sorunlara, hastalıklara yol açabilir. Aynı zamanda kaynak saç çeşidine göre saçın takılması farklılık göstermektedir. Bazı yöntemlerde yapıştırma işlem uygulanmaktadır. Bu işlemlerin yapımında kullanılan madde ya da ürünlerin kalitesi de önem taşır. Kaynak saç yaptıracak kişiler detaylı bir şekilde bilgi almalı, ürünlerin kalitesini öğrenerek bu işlemi yaptırmalıdır.

Bazı kaynak saçlar silikon malzemeler ile takılmaktadır. Bu malzeme yanlış takımı sonucu saça ve saç derisine zarar verebilir. Diğer yöntemlerden halka ve boncuk ise farklı iki malzemedir. Bunlarla uygulanacak işlemde de yine aynı özen gösterilmelidir. Bu malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Takılması ve çıkarılması esnasında saça zarar verebilir. Saçların koparak dökülmesine neden olabilir. Aynı zaman boncuk ve halka malzemeleri ile takılırken doğru yöne doğru takılmalıdır.

Yanlış yöne takılması saçların ağırlığı kaldıramamasına neden olur. Kişi bu şekilde acı çekebilir. Başında ağrı ve saçları çekiliyormuş gibi bir his yaşayabilir. Bu durumda saçların zarar görerek kopmasına sebebiyet verir. Silikon kaynak daha sonra çıkarılmak istenildiğinde bir losyon kullanılarak çıkarılmaktadır. Bu losyon belli bir zaman saçın kepeklenmesine neden olmaktadır fakat bu durum belli bir süre sonra geçmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.