‘Saç Nezlesi’ne Aman Dikkat!

‘Saç Nezlesi’ne Aman Dikkat!

Şubat-Mart soğuk ve sert rüzgarların estiği aylardır. Cilt ve saç kökleri bu sert havalardan olumsuz etkilenir. Islak ya da tam kurutulmamış nemli saçlarla dışarıya çıkmak saç nezlesine sebep olur. Saç dökülmesi, kepeklenme ve diplerin acıması şeklinde kendini gösterir. Saçın eski sağlığına kavuşması için dana iliği bakımı gibi özel tedaviler ve kimyasal işlemlerden uzak durmak gerekir. Kadın için saç; en önemli aksesuardır. Özellikle Sevgililer Günü öncesi AMAN DİKKAT!

Rıdvan Bayar ve Selim Coşkun

Saç Bakım Uzmanları

Kış aylarının en sert hissedildiği dönemlerde cilt ve saç özel bakım ister. Özellikle duş aldıktan sonra tam kurutulmamış, nemli saçlarla dışarıya çıkmak saç nezlesine davetiye çıkarmak anlamına gelir. Saç nezlesi veya daha ağır durumlarda saç dökülmesi, kepeklenme, saç diplerinde acı gibi şikayetler yaşanabilir. Bu havalarda saça doğal şekil verilmek istediğinde güzelce yıkayıp, şekillendirici sürüp, saç kurutma makinesinin ucundaki vigo ile saç dipleri kurutmalıdır. Saç uçlarından daha önemli olan yer saç dipleridir. Saç uçları istediğiniz şekli alır. Evin içi ne kadar sıcak olursa olsun ev sıcaklığına güvenmeyip özellikle bebek ve çocuklarda banyo sonrası hemen saç kurutulmalıdır. Fön makinesinin yaydığı elektrikten etkilenmemek için makine bir buçuk karış uzakta tutulabilir.

Sevgililer Günü için tüyolar…

Islak kalan saçta nezle oluşur ve denge bozukluğu yaşanır. Kepeklenme ile birlikte saç dibi acır, hangi şampuanla yıkarsanız yıkayın, denge sağlanmaz, sorun çözülmez. Saç çok hassaslaşır. Çözüm için saçı dengeli bir şampuanla yıkamak, hatta kullandıkları suyu biraz su ile karıştırıp ph dengesini 25’e düşürmek gerekir. Dana iliği bakımı gibi detoks saç bakımları ile saç eski sağlığına kavuşturulabilir.

Sevgililer Günü gibi romantik bir günde kalıp saç yerine doğallık ve sadelik tercih edilmelidir. Saça maşa ile hafif bir dalga verilip, hafif bir at kuyruğu veya dağınık örgü yapılabilir.

Minik değişiklikler büyük değişimlere sebep olur…

Kadın için saç ruhunun aynasıdır. Sevgililer Günü’nde yalnız olan kadınlar kuaföre gidip kendilerine hediye sunmalıdır. İnsanın asla vazgeçemediği aksesuarı saçıdır. Kadınlara en yakın kişilerden biri bu nedenle kuaförüdür. Kadın saçı ile mutluluğu yakalayabilir. Kimyasal işlemlerden uzak, doğal, sade bir saç modeli ile heyecanlanabilir, kendine güveni gelebilir. Minik değişikliklerle önce kendini sonra kocası ya da sevgilisini mutlu edebilir. Geçici renkler ve spreylerle bu değişikliği yakalayabilir.

Kısa saç; modern, seksi, dinamik bir görünüm verebilir. Hayatta bazı değişiklikleri yapmak zordur ama saçta değişiklik yapmak daha kolaydır. Saç değişikliği kadın psikolojisini farklı boyutlara taşır. Minik değişiklikler büyük değişimlere sebep olur. Dönüşümü profesör eller eşliğinde, saça zarar vermeden hayatlarını geçirmek mümkündür.

Saçınızın rengi göz bebeğinizde saklı!

Herkesin saç rengi gözlerinde saklıdır. Tam rengi ise iç bilekte saklıdır. Çok yoğun ışığında altında aynada gözlerin içine bakılıp, oradaki tüm renkler

Saça uygulanabilir. Bileklerin içine bakıldığında da saçın kaç ton, hangi renkte açılabileceği hakkında fikir sahibi olunması mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.